Skip to main content

Aj cestovať možno s ohľadom na životné prostredie. Okrem voľby čo najšetrnejšej prepravy sa môžete zamerať napríklad na výber ubytovania, ktoré spĺňa atribúty eco-friendly.  V Európe ich nájdete hneď niekoľko.

Dobrodružné, inšpiratívne a zároveň finančne prijateľné. Také môže byť aj vaše cestovanie. Ak túžite objavovať svet, no znepokojuje vás negatívny vplyv cestovného ruchu na životné prostredie, máme pre vás skvelý tip, ako sa pridať k uvedomelým „batôžkarom“. Na noc skloňte hlavu v hosteloch či ubytovniach, ktoré sa svojim prístupom hlásia k ochrane a rešpektovaniu prírody. Ktoré to sú? 

JETpak ecolodge, Berlín, Nemecko

Zelená chatka v objatí prírody. Aj tak by sa dalo predstaviť ekologické ubytovanie vzdialené len 20 minút od berlínskej zastávky Zoo. Hostel JETpak ecolodge sa môže popýšiť tým, že poskytuje energie zo 100% obnoviteľných zdrojov, má vlastné kompostovisko a triedenie odpadu sa tu považuje za samozrejmosť. Hostel ponúka pre svojich hostí bezplatné požičanie bicyklov aj vegánske dobroty. Vychutnať si kávičku v obkolesení divokej lúky či vyraziť na prechádzku do priľahlého lesa Grunewald je skvelý spôsob ako načerpať nové sily.

Ecomama hostel, Amsterdam, Holandsko

Mesto Amsterdam je samo osebe dobre známe svojim priateľským prístupom k životnému prostrediu. Ako by to bolo, keby sa tu nenachádzalo ubytovanie pre ekologicky zmýšľajúcich turistov. Ecomama hostel posúva hranice udržateľnosti. Hneď na prvý pohľad vás zaujme originálna recepcia vyrobená z kníh a upcyklovaných materiálov. V duchu udržateľnosti je zariadenie vybavené recyklovaným nábytkom, ale aj úspornými toaletami či sprchami. Romantické duše ocenia zatrávnenú strechu, zarytí propagátori ekologickejších alternatív života zas zákaz jednorazových plastov. Až 80% jedál a nápojov ponúkaných v Ecomama hosteli pochádza z miestnych zdrojov… aj to sú niektoré z benefitov, ktoré robia toto miesto jedným z najzelenších ubytovaní široko ďaleko.

Dávame život odpadovým a prebytkovým materiálom - šijeme dizajnové predmety nielen do domácnosti.

Toto upcyklujeme

Alter hostel, Lyon, Francúzsko

Aj v treťom najväčšom francúzskom meste, v Lyone, sa nachádza originálne miesto, kde si možno oddýchnuť bez výčitiek svedomia voči prírode. Priateľskú atmosféru Alter hostelu nájdete na brehu rieky Saône. Z tohto miesta si zaručene odnesiete nezabudnuteľné zážitky a zároveň sa pričiníte o zníženie ekologickej stopy. Hostel ponúka okrem ekologického vybavenia aj možnosť zapojiť sa do života miestnej komunity. Môžete si napríklad vyskúšať dobrovoľnícku prácu v tunajších organizáciách alebo nakuknúť do workshopov rôznych majstrov. V reštaurácii zariadenia prevažuje ponuka lokálnych vín, pív a domácich organických potravín.

City Backpackers Hostel, Štokholm, Švédsko

Ekologický prístup a environmentálne cítenie nechýba ani Švédom. Láskou k našej planéte sa prezentuje City Backpackers Hostel, ktorý nájdete v Štokholme. Okrem toho, že tu svojich hostí privítajú s otvorenou náručou a úsmevom na tvári, ponúkajú aj množstvo vymožeností zadarmo – od vypožičiavania rôznych spoločenských hier, žehličky a bicyklov, cez voľne dostupné wi-fi pripojenie, až po možnosť bezplatného občerstvenia v podobe kávy či čaju po raňajkách. Hladoši ocenia ponuku cestovín na uvarenie zdarma. Nič navyše sa neplatí ani za večerné využitie sauny. Nie nadarmo toto zariadenie získalo už niekoľkokrát po sebe ocenenie najlepší hostel vo Švédsku a patrí aj medzi európsku špičku.

Urban Garden Hostel, Lisabon, Portugalsko

Pohodová, útulná a uvoľnená. Taká je atmosféra v portugalskom Urban Garden Hosteli. Nájdete ho priamo v centre Lisabonu, v pešej dostupnosti od hlavných atrakcií mesta. Tunajší hostia ocenia príjemný spoločenský priestor inšpirovaný prírodou, extra veľké postele či bezplatné raňajky. Priaznivcov ekologických riešení potešia tiež energeticky úsporné žiarovky a spotrebiče, toalety so šetrným splachovaním, rozsiahly recyklačný program a mnohé ďalšie vymoženosti.

Langdale Hotel & Spa, Lake District, Veľká Británia

Hostely vám príliš nevoňajú, no predsa inklinujete k ubytovaniu s nálepkou eco-friendly? Európa ponúka zelené možnosti pre každého, aj pre tých najnáročnejších.  Na svoje si určite prídete v anglickom národnom parku Lake District, obzvlášť, ak patríte medzi fanúšikov cyklistiky či horolezectva. Nocľah si zarezervujte v tamojšej historickej usadlosti, ktorej súčasťou je Langdale Hotel & Spa.Tento luxusný rezort podnikol viaceré kroky priateľské k životnému prostrediu. Pýši sa produkciou uhlíkovo neutrálnych emisií, energiou z biomasy či čerpaním vody z vodného kolesa umiestneného pred hotelom. Obrovským benefitom je, že sa budete prebúdzať v obkolesení nádhernej prírody.

Zopár tipov pre eko-cestovanie:

Stavte na dobrodružnú cestu vlakom

Vo  všeobecnosti sa tento spôsob prepravy považuje za najpriateľskejší k životnému prostrediu. Ak sa rozhodnete pri presune do niektorej európskej krajiny vymeniť lietadlo za vlak, prinesie vám to okrem čistejšieho svedomia určite aj viac dobrodružstiev a zážitkov. A rozhodne uvidíte viac krásy, ktorú ponúka okolitá príroda, ako pri krátkom lete.

Vymeňte auto za MHD

Viacerí budú určite súhlasiť, že je to omnoho pohodlnejšie, ako trápiť sa s parkovaním a stráviť večnosť v hustej premávke. Najmä pokiaľ sa presúvate po veľkých mestách. 

Noste si vlastné obaly na jedlo, vodu či kávu

V mnohých krajinách ušetríte nemalé peniaze, ak si jedlo pripravíte v hosteli a vezmete na výlety so sebou. (Ako sme spomínali vyššie, v niektorých ubytovniach si viete jedlo navariť z dostupných surovín zadarmo).

Nakupujte u lokálnych predajcov

Kaviarne, reštaurácie, obchodíky… Ak podporíte malých lokálnych predajcov, je oveľa vyššia šanca, že prispejete aj ku ochrane životného prostredia a k rozvoju miestnej ekonomiky.

Autorka: Michaela Domanová

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár