Skip to main content

Medzi najkomunikovanejšie trendy viacerých vplyvných svetových interiérových dizajnérov a architektov pre nadchádzajúce obdobie patrí udržateľné bývanie. Skloňujú sa výrazy, ako zero-waste, upcycle či biofilný dizajn. Pripravili sme pre vás miniseriál, v ktorom si rozoberieme tipy na trendy ekologické bývanie na drobné.

Ekologické osvetlenie je základ pre celé bývanie

Za všeobecne najekologickejšie z radu elektrických zariadení sa považuje LED osvetlenie, nakoľko oproti klasickým žiarovkám ušetrí až 80-90% elektrickej energie. LED žiarovky vydržia svietiť aj 10-krát dlhšie, čo šetrí výmenu veľkého množstva žiaroviek. Dobrou správou je, že LED svietidlá sú dostupné za prijateľné ceny a vyrábajú sa v rôznych zaujímavých dizajnoch.

TIP: Ako recyklovať žiarovky? Prečítate si v našom článku o elektrickom odpade.

Pri akomkoľvek, aj tom najšetrnejšom spôsobe osvetlenia sa snažte redukovať čas strávený svietením na minimum – nenechávajte zapnuté svetlo v miestnosti, v ktorej práve nie ste. Podľa prieskumov je osvetlenie na štvrtom mieste v rebríčku najväčších žrútov elektrickej energie v domácnosti (na prvom mieste je klimatizácia a kúrenie, na druhom ohrev vody a na treťom domáce spotrebiče. Zdroj: Greenlogic Energy).

Príjemným a najekologickejším zdrojom svetla v domácnosti je svetlo prirodzené – denné svetlo či oheň. Vhodné riešenie a rozloženie okien prepustí do miestnosti veľa svetla. Preto je dobré na rozloženie okien myslieť od začiatku. Najmä, ak sa chystáte stavať či rekonštruovať. V zime je zas príjemným a efektívnym osvetlením oheň, pokiaľ na vykurovanie domu používate krb.

Ak nekúrite v krbe, poslúžia aj sviečky. Pozor však na bezpečnosť a tiež materiál sviečok. Väčšina obyčajných sviečok z bežných obchodov obsahujú chemikálie, plasty a mnohé škodliviny, ktoré sa pri pálení vylučujú do ovzdušia. Lepšou voľbou je obzrieť sa po ekologických sójových či iných bezpečných sviečkach.

Udržateľná obývačka: základné pravidlá

1. Efektívna práca s priestorom

Je dobré zariadiť miestnosť tak, aby bol celý priestor čo najefektívnejší a najfunkčnejší, no zároveň dizajnovo atraktívny. Efektívny priestor šetrí miesto, nie je potrebné nakupovať a používať veľa zbytočného nábytku, ktorého výroba stojí mnohé zdroje a nakoniec vytvára ďalší odpad.

TIP: Oddychová a spoločenská časť obývačky môžu byť pomyselne predelené šikovnou stenou, ktorá plní funkciu poličiek a skriniek, poskytuje tak úložný priestor a je navyše dizajnovo atraktívna. Pri zariaďovaní nových priestorov sa oplatí poradiť sa s dizajnérmi.

V malých priestoroch je šetriť miesto obzvlášť nutnosťou. Využiť sa dá každý kút. Napríklad inštaláciou takejto šikovnej knižnice vedúcej ponad chodbové dvere.

2. Koberce a textílie z prírodných alebo recyklovaných materiálov

Platí, že pri zariaďovaní je najekologickejšou voľbou vždy použiť niečo použité, vyrobené napríklad aj zo syntetického materiálu. To znamená, že nie je vždy lepšie hľadať nové prírodné materiály, ale uprednostniť to, čo už bolo vyrobené.

TIP: Pozor však na nebezpečné syntetické materiály. Mnohé staršie koberce obsahovali prchavé organické zlúčeniny (VOC), ftaláty a iné. Dokonca aj niektoré nové koberce sú známe tým, že môžu obsahovať karcinogény, vrátane formaldehydu, acetónu, toluénu, etylbenzénu a styrénu. To isté platí aj o ostatných textíliách. Vankúšiky z našej dielne sú upcyklované, vyrobené z nových materiálov, ktoré ostávajú ako odpad pri výrobe sedačiek. Ich materiál je 100% zdravotne nezávadný.

3. Nábytok – ak nový, tak kvalitný, inak radšej z bazáru

Trh je preplnený nekvalitným nábytkom, ktorý chvíľu vyzerá dobre, no známky používania sa na ňom objavia veľmi rýchlo. Preto je lepšie investovať do kvalitného nábytku, ktorý vydrží viac, ako zopár prvých rokov. To platí najmä pre najpoužívanejšie druhy nábytku v obývačke – sedačku, kreslá a stolík. Ak vám rozpočet nedovolí investovať do drahších a kvalitnejších produktov, skúste prezrieť inzeráty. Je vysoká šanca že natrafíte na málo používané produkty renomovaných značiek za výhodné ceny.

4. Dekorácie – handmade a lokálne

Výrobky šikovných Slovákov dokážu konkurovať známym obchodným reťazcom a e-shopom s nábytkom. Navyše zaobstaraním si takého kúska máte istotu originality. Je oveľa nižšia šanca, že ho uvidíte u každého tretieho suseda 🙂 No najväčšiu pridanú hodnotu má prvok ekológie. Výrobky sú väčšinou z lokálnych materiálov a ich cesta do cieľovej stanice, vašej obývačky, nemusí mať na svedomí množstvo emisií z dlhej prepravy.

NÁŠ TIP: Textilné obaly na kvetináče z našej dielne vkusne nahradia dekoračný kvetináč. Ich výhodou je, že sú upcyklované – vyrobené z nových materiálov, ktoré ostávajú po výrobe sedačiek a inak by skončili v odpade a zaručene sa vám trafia do vkusu i štýlu. Šijeme ich totiž na mieru podľa preferencie farieb, materiálu textílie aj veľkosti.

Naše obaly na kvetnáče sú 100% upcyklované

Ušite mi ho na mieru

V ďalších častiach miniseriálu sa pozrieme na tipy na udržateľnú detskú izbu, kuchyňu a kúpeľňu.

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár