Skip to main content

Určite ste už počuli o oceánoch plných nebezpečného plastového odpadu a mikroplastov. Nakoľko Slovensko sa nachádza vo vnútrozemí, možno ste si povedali, že sa nás to netýka a k znečisteniu neprispievame. Opak je však pravdou. Plastové znečistenie sa dostáva aj do našich riek, tie sú súčasťou celoeurópskeho vodného systému a končia v Čiernom a Baltskom mori a teda nakoniec v oceánoch. Navyše, plastové znečistenie nie je problémom len oceánov, ale aj pitnej vody, nachádzajú sa aj v pôde a vo vzduchu. Máme to, žiaľ, na svedomí všetci našou každodennou činnosťou.

Čo sú mikroplasty a ako vznikajú

Mikroplasty sú miniatúrne čiastočky plastov vo veľkosti do 5 mm. Väčšina je však tak malej veľkosti, že ich nie je vidno voľným okom. Napriek tomu predstavujú hrozbu pre životné prostredie. Veľa z nich obsahuje chemické, toxické a pre živé organizmy nebezpečné látky. Konzumujú ich vodné živočíchy, a tiež ľudia. Výskumníci ich našli aj v slovenskej pitnej vode. Ako sa tam dostávajú?

Mikroplasty sa rozdeľujú na primárne a sekundárne.

Sekundárne mikroplasty vznikajú štiepením sa z väčších, bežne používaných plastov vplyvom pôsobenia počasia, slnečného žiarenia, vlhkosti a tiež vplyvom mechanického pôsobenia (používaním). Následne sa dostávajú do ovzdušia, vody, či pôdy. Najväčším znečisťovateľom v tomto smere je používanie pneumatík. Trením a pôsobením tlaku sa z pneumatík uvoľňuje veľké množstvo plastového prachu, ktorý sa následne dostáva všade do okolia. Ďalším významným zdrojom sekundárnych mikroplastov je napríklad pranie syntetického oblečenia, pri ktorom sa do vody uvoľňujú mikrovlákna.

Primárne mikroplasty sú produkované zámerne, používajú sa ako súčasť iných výrobkov. Kde všade sa nachádzajú?

(Zdroj: STOP MICRO WASTE)

Nečakané zdroje mikroplastov

Kozmetika a drogéria

Nájdete ich najmä vo výrobkoch, ktoré slúžia ako peeling, čiže rôzne pleťové a telové masky, ale aj masážne sprchové gély, šampóny a iné. Nachádzajú sa tiež vo väčšine obyčajných zubných pást, nájdete ich dokonca aj v kozmetike určenej pre deti a vo väčšine vlhčených utierok. Vo veľkom ich obsahujú pracie prachy či prášky a tablety do umývačky riadu.

Potraviny a nápoje

V úvode článku sme spomínali výrazné plastové znečistenie morí a oceánov čo znamená, že sa nachádzajú v rybách a morských živočíchoch, ktoré potom konzumujeme. Niektoré zdroje hovoria aj o značnom mikroplastovom znečistení sladkých vôd, a teda aj o konzumácii mikroplastov prostredníctvom sladkovodných rýb, či len obyčajným pitím a varením. Globálne okrem rýb medzi potraviny s najväčším množstvom mikroplastov patria soľ a pivo.

Väčšie kusy plastov nájdené v rybe. Mikroplasty často krát nie je možné vidieť voľným okom.

Nachádzajú sa tiež v čajových vreckách. V komposte alebo na skládke sa rozloží papierová časť a ostanú plastové mikrovlákna, ktoré sa ďalej rozptyľujú do ovzdušia a pôdy. Lepšou voľbou sú preto sypané čaje.

Cigaretové ohorky

Sú kapitola sama o sebe. Filtre cigariet sú vyrobené z acetylcelulózy, nerozložiteľného plastu. Po vyfajčení cigarety je filter navyše nasiaknutý množstvom toxínov, takže mikrovlákna uvoľnené z ohorkov sú obzvlášť nebezpečné.

Flitre a ligotavé ozdoby

Používajú sa všade – na oblečení, šperkoch, sezónnych i bežných ozdobách a bytových doplnkoch. Jedná sa o pomerne zbytočný rozmar, ktorý škodí prírode aj ľuďom.

Ako odbremeniť planétu o mikroplasty?

1. Uprednostnite vlakovú či hromadnú prepravu pred jazdou autom.

2. Snažte sa nájsť alternatívu pri používaní plastových výrobkov, aby sa celkovo zredukovalo používanie plastov v dennom živote (igelitky, mikroténové vrecká, jednorazové poháre …).

3. Preferujte prírodné materiály či už v oblečení alebo kozmetike.

4. Ak vlastníte veľa syntentického oblečenia (športové, fleece a podobne) perte ich len vtedy, keď je to naozaj potrebné a nie len pri minimálnom znečistení či s cieľom oblečenie „prevoňať“. Pri menšom znečistení ho radšej preperte ručne pri menšej teplote. Výhodné je si tiež zabezpečiť filter na zachytávanie mikrovlákien.

5. Nepoužívajte sušičku oblečenia – pri mechanickom sušení sa zbytočne uvoľňuje množstvo mikroplastov.

6. Separujte odpad.

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Pridajte sa do diskusie 2 komentáre

Zanechajte komentár