Skip to main content

Skôr, ako prejdeme na riešenia ochrany životného prostredia, pozrime sa na to, čo vlastne rozumieme pod týmto pojmom. Podľa zákona sa pod životným prostredím rozumie všetko, čo vytvára prirodzené podmienky existencie organizmov vrátane človeka a je predpokladom ich ďalšieho vývoja. Čo si pod touto vetou môžeme predstaviť? Vlastne všetko. Je to príroda a jej zložky – či už živé alebo neživé – každá časť je dôležitá pre existenciu všetkých ostatných. Nemôžeme vypustiť ani jednu bez toho, aby to nemalo negatívny dopad na zvyšné.

Pod slovným spojením vypustiť máme na mysli znehodnotiť natoľko, že to už nedokáže správne fungovať a plniť svoju funkciu. Znečistené rieky zabijú život nielen vo vlastných tokoch, no negatívne ovplyvnia aj život vo svojom okolí – zvieratá, ktoré sú závislé na vodnom zdroji, ale aj ľudí v ich blízkosti. Znečistený vzduch dýchame my aj všetky živočíchy. Znečistenie sa dostáva do rôznych ochranných vrstiev planéty, ale aj priamo do vody, ktorú pijeme.

Príkladov, ako sú tieto, by sme si mohli menovať stovky. Poďme sa však spoločne pozrieť na to, čo môžeme urobiť, aby sme si uchovali fungujúce životné prostredie aj do budúcna.

Ako môžem JA sám pomôcť životnému prostrediu?

To, že ste tu a čítate tento článok znamená, že vám nie je ľahostajný osud našej planéty, čo je prvým a najdôležitejším krokom na ceste k ochrane životného prostredia – zaujímať sa. Prieskumy ukazujú, že záujem o ochranu životného prostredia rastie.

Udržateľnosť? To slovo mi niečo hovorí…

Prognózy vedcov k zmenám, ktoré nastanú v životných podmienkach na planéte v blízkom období nie sú vôbec priaznivé. V skratke, ak chceme zachovať našu planétu pre ďalšie generácie, pre naše deti, alebo zvieratá, musíme podniknúť kroky už dnes. Musíme zachovať a ochrániť prírodné bohatstvá, zachovať neobnoviteľné zdroje, pomôcť obnoviteľným v ich procese obnovy a neminúť ich skôr, než sa tak stane. Je pravdou, že najväčším problémom a pôvodcom likvidácie životného prostredia je priemysel, ale ten ovplyvňujeme aj my – koncoví spotrebitelia.

Pokiaľ ako zákazníci vyvinieme tlak na veľké spoločnosti napríklad tým, že znížime dopyt po ich produktoch, ovplyvníme tým produkciu, alebo aspoň ovplyvníme spôsob produkcie, môžeme zmeniť podmienky zamestnancov, materiály použité pri výrobe a dokonca aj vyrobené množstvo, čím zredukujeme aj ušetríme aj zdroje potrebné na výrobu, aj odpady vzniknuté pri výrobe. Naše uvedomelejšie a zodpovednejšie nákupné správanie dokáže ovplyvniť mnoho.

Zaujímavosť: Na to, aby vzniklo jedno tričko, sa spotrebujú tisíce litrov vody. Navyše, farbivami a toxínmi znečistená voda je často vypúšťaná naspať do prírodných tokov.

Dávame život odpadovým a prebytkovým materiálom - šijeme dizajnové predmety nielen do domácnosti.

Toto upcyklujeme

Ktorý odpad najviac znečisťuje planétu?

Ak ste odpovedali plasty, máte pravdu. Najväčšie množstvo odpadu vzniká práve z plastov. Začalo to ako dobrý nápad – materiál, z ktorého vyrobíme prakticky všetko, ktorý je lacný, dobre tvarovateľný a pomerne nenákladný. No zbaviť sa ho nie je také jednoduché. Nie každý plast je recyklovateľný a nie všetok plast, ktorý sa recyklovať dá, ľudia separujú do vhodných nádob. Tisíce ton plastu ročne končia v oceánoch, pôde, sú konzumované živočíchmi, z ktorých niektoré neskôr konzumuje aj človek, najmä ryby. Mikroplastov je v súčasnosti v moriach viac, ako planktónu. Nachádzajú sa v jedle, v kozmetike, takmer všade.

Treba si uvedomiť, že plast len tak ľahko nezmizne. Jeho prirodzený rozklad sa pohybuje od 1 až 5 rokov (cigaretový ohorok), po 450 rokov (plastová fľaša).

Zaujímavosť: počuli ste už o Veľkom pacifickom koši? Takto sa nazýva ostrov v Tichom oceáne tvorený iba plastmi. Pre predstavu, je 32 krát väčší ako Slovensko a siaha do hĺbky 30 metrov. Niektorí ho pre jeho rozlohu nazývajú siedmym kontinentom. Je to najväčší odpadkový ostrov na svete a žiaľ, nie jediný.

Po 30-tich rokoch bol tento obal vylovený z mora. Vyzerá, akoby ho vyhodili včera.

Poďme to zmeniť

Čím ďalej tým viac ľudí sa aktívne zaujíma o recykláciu odpadu. Je dobré o tom hovoriť aj so svojim okolím, pozitívne ovplyvniť najmä staršie generácie a edukovať deti. Recyklovanie odpadu je však to posledné (no nemenej dôležité), čo môžeme urobiť.

Niekoľko jednoduchých a praktických tipov do každodenného života:

  1. Do kaviarne si vezmite svoj vlastný „take away“ hrnček.
  2. Podporujte reštaurácie, ktoré balia svoju donášku do „eko“ materiálov.
  3. Nekupujte si plastové tašky zakaždým, keď ste v obchode, ale noste si jednu-dve odolnejšie, napríklad látkové. Plastové tašky, ktoré už máte doma nevyhadzujte, ale vynoste ich dokým prestanú byť funkčné.
  4. Nájdite nepotrebným veciam nové využitie. Volá sa to upcyklácia a s tým vám radi pomôžeme (sledujte náš Magazín).
  5. Vyhýbajte sa jednorazovým plastom (príbory, poháre, obaly, slamky…)
  6. Nekupujte si oblečenie vo fast fashion reťazcoch. Nechceme od vás, aby ste vyhodil oblečenie, ktoré už máte, no zvážte svoj ďalší nákup. Skúste navštíviť second hand– dnes sú už plné štýlového značkového oblečenia. Hlavne vynoste oblečenie, ktoré už vlastníte. Inšpirujte sa novými variáciami napríklad od rôznych fashion vlogerov. Podporte lokálnych výrobcov a pokojne sa pýtajte na proces výroby a materiály. Určite vám radi odpovedia.
  7. Buďte zodpovední pri nákupe elektroniky a vždy sa úprimne spýtajte sami seba: „Naozaj potrebujem nový model?“ Pokazené veci sa často dajú jednoducho opraviť namiesto toho, aby sme ich hneď vyhadzovali.
  8. Počuli ste už o voskových obaloch? Je to šikovná vecička na uskladnenie jedla, ktorá nádherne nahradí mikroténové vrecká či jednorazové plasty. Dokonca v nich jedlo ostane oveľa dlhšie čerstvé.
  9. Obmedzte spotrebu plastových fliaš. Kúpte si jednu kovovú, v ktorej voda vydrží dlho svieža a nepreberá chemikálie z obalu, ako napríklad pozorujeme pri niektorých druhoch plastu. Ak sa však nákupu plastovej fľaše neviete vyhnúť, urobte pre seba a planétu to, že ju vrátite do obchodu na zrecyklovanie.
Namiesto mikroténových vreciek môžete zakúpenú zeleninu a ovocie vložiť do vlastných vreciek z udržateľných materiálov, napríklad bavlny. Tieto bavlnené vrecká šijeme v našej dielni zo zvyškov látky, ktorá ostáva po výrobe sedačiek. Z podobných materiálov šijeme aj naše vankúšiky či obaly a kvetináče.

Čo tak uhlíková stopa?

Každý jeden z nás má svoju uhlíkovú stopu, ktorá tu po ňom za život ostane. Samozrejme platí čím menšia, tým lepšie pre Zem. Jedná sa o počty emisií skleníkových plynov, ktoré sa vďaka nám dostali do atmosféry. Číslo sa mení podľa toho čo jeme, čím jazdíme, čo si obliekame, ako kúrime a podobne. Prečo je dôležité o tom hovoriť? Veľmi zjednodušene povedané, pretože skleníkové plyny spôsobujú globálne otepľovanie. Okrem toho sa stretávame s kyslými dažďami, ktoré znehodnocujú ornú pôdu (okrem iného), či ničením ozónovej vrstvy. Desivý a urýchlený proces globálneho otepľovania má obrovský dopad na životné prostredie. Tento negatívny jav je výsledkom ľudskej činnosti. Človekom to začína, no dobrou správou je, že človek to vie zmeniť.

Zopár tipov ako na zníženie svojej vlastnej uhlíkovej stopy:

  1. Snažte sa obmedziť jazdu autom a namiesto toho využívajte viac prostriedky hromadnej dopravy. Na Slovensku je najnižším producentom uhlíkovej stopy vlaková doprava.
  2. Jazdite na bicykli tam, kde sa dá.
  3. Jedzte menej mäsa.
  4. Stravujte sa viac lokálne a hlavne sezónne (zázraky uvidíte aj na svojom zdraví)
  5. Pomôže, ak obmedzíte počet nízko-nákladových letov na kratšie vzdialenosti.
  6. Vysaďte čo najviac stromov vo svojom okolí, alebo si vyskúšajte dobrovoľnícku prácu na jednom z mnohých projektov výsadby stromov, prípadne podporte organizácie, ktoré sa takejto činnosti venujú.
  7. Opäť sme pri obmedzení čohokoľvek, čo sa charakterizuje ako fast (food, fashion, dizajn…).
  8. Pozrite sa na ekologické cesty vykurovania domácnosti. Neprekurujte zbytočne. Aj používanie klimatizácie sa dá vhodným spôsobom regulovať.
  9. Zmeňte svoje nákupné správanie. Veta, „Naozaj to potrebujem?“, je asi najväčší pomocník pri rozhodovaní.

Aj na maličkostiach záleží

Veľké veci sa skladajú z malých. Nenechajte sa odradiť, ak sa vám niekto snaží tvrdiť opak. Oproti obrovskému znečisteniu, ktoré spôsobuje priemysel a doprava sa môže výmena plastovej tašky za látkovú zdať ako smiešny kamienok v obrovskom mori problémov. Budúcnosť a zdravie planéty však závisia od zmeny správania ľudí, ktoré bude uvedomelejšie a následne ovplyvní k lepšiemu chod celku. Choďte svojmu okoliu príkladom – hovorte o téme s blízkymi, skúste sa postupnými krôčikmi dostať do takej fázy zodpovedného a udržateľného života, ktorá je vo vašich možnostiach a s ktorou budete spokojní a budete si môcť povedať, že ste zmenu k lepšiemu aspoň skúsili. A hlavne, nevzdávajte sa.

„Až keď sa vyrúbe posledný strom, otrávi posledná rieka, uloví posledná ryba, až vtedy pochopíme, že peniaze sa nedajú jesť.“

Indiánske príslovie

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár