Skip to main content

V dnešnej dobe prevláda negatívny spôsob konzumného života, ktorý má za následok postupnú likvidáciu a znečisťovanie životného prostredia. Väčšinou ak niečo potrebujeme, skôr, akoby sme použili to, čo už máme doma, si kúpime nové. Upcyklácia je pomerne nové slovo, ktoré pomenúva nie vôbec nový spôsob premieňania starého, či nepotrebného na niečo užitočné a hodnotnejšie. Snaží sa zlepšiť stav prostredia, v ktorom žijeme, nakoľko namiesto produkovania nového odpadu a vyrábania nových vecí chce použiť to, čo už existuje. Upcyklovať môžete veľmi jednoducho aj vy. Napríklad oblečenie.

Zozbierali sme pre vás niekoľko nápadov na upcyklované výrobky zo starého oblečenia, ktoré môžu byť pre vás inšpiráciou ako sa nezbavovať nepotrebných vecí, ale dávať im nové využitie.

Level začiatočník

Upcyklované výrobky zo starého oblečenia, ktoré zvládne aj úplný handmade začiatočník. Pokojne sa do nich môžete pustiť spolu s deťmi, alebo v rámci skupinových aktivít so seniormi.

Upcyklovaná taška zo starého trička

Obľúbené tričká s farebnými potlačami nemusia skončiť ako handry, ak sú už vyblednuté a nevhodné na nosenie. Ako šikovné tašky však môžu vyzerať stále dobre a vy môžete dať svojim obľúbeným kúskom nové využitie, ktoré bude navyše veľmi trendy. Takúto tašku vyrobíte jednoducho bez šitia, len za pomoci nožníc. Podrobný návod ako na to nájdete v tomto videu.

(Foto: sustainmycrafthabit.com)
(Foto: thethingswellmake.com)

Roztomilý kvetináč zo starých topánok

Milá ozdoba do záhrady aj na balkón, na výrobu ktorej sa hodia najlepšie staré gumáky a pracovné topánky v nárečí nazývané bagandže. Viac podobných upcyklovaných nápadov zo záhrady sme zozbierali v tomto článku.

(Foto: homestratosphere.com)
(Foto: hometratosphere.com)

Rukáv na hrnček zo starého svetra

Ak ste častým konzumentom kávy so sebou a nenosíte si vlastný hrnček (ktorý mimochodom z environmentálneho hľadiska určite veľmi odporúčame, nakoľko bežné poháriky na kávu so sebou sa vyrábajú z kombinovaných materiálov aj plastov a preto sa nedajú ľahko recyklovať) – môžete oceniť takýto vlastnoručne vyrobený rukáv na hrnček. Pohárik vás nebude páliť a rukáv sa príjemne vďaka teplote nápoja prehreje, čo vaše ruky v mrazivom počasí určite poteší. Na jeho výrobu potrebujete starý sveter, nožničky a lepidlo. Postup nájdete tu.

(Foto: organized31.com)

Ekologický dizajn do každého interiéru: obaly na kvetináče šité zo zvyškových materiálov.

Ušite mi ho na mieru

Pokročilejšie nápady

Na výrobu týchto vecičiek už vám nestačia len nožnice a lepidlo. Vyžadujú si trošku viac námahy, ale to neznamená, že sú určené len pre handmade profesionálov. Je skvelé skúšať nové veci, takže sa nenechajte odradiť.

Čalúnenie na taburetku zo starého svetra

Čalúnenie je v skutočnosti oveľa jednoduchšie, ako si myslíte. Táto svetrová taburetka je na začiatok ideálna. Nechcený sveter môžete premeniť na útulnú novú taburetku či stoličku. Podrobný návod, ako na to krok za krokom, nájdete v tomto príspevku.

(Fotky: upcyclethat.com)

Prešívaná deka zo starých flanelových košieľ

Úžasný spôsob, ako zbaviť rodinných príslušníkov zaprášených košieľ, ktoré už roky ležia v skrini, pretože už nie sú vhodné na nosenie, ale zároveň je ich stále škoda vyhodiť. Vyrobte z nich prešívanú deku vhodnú na leňošenie, na pikniky aj ako originálny, vlastnoručne vyrobený darček. Na jej výrobu budete potrebovať asi osem rôznych flanelových košieľ aj trochu skúseností so šitím. Podrobný návod nájdete tu.

(Zdroj: swoodsondays.com)

Veselé kaktusy zo starých ponožiek

Na výrobu týchto kaktusov sú najlepšie farebné ponožky, ktoré sa už nedajú nosiť kvôli občasnej väčšej či menšej dierke, ale vďaka svojim pekným motívom to trhá srdce ich meniť na handričky či vyhadzovať. Ako na to sa dozviete v tomto návode.

(Zdroj: diycandy.com)

Obal na tablet zo starého svetra

Nádherný nápad, ako spotrebovať sveter nevhodný na nosenie. Vďaka pletenému vzoru si tak môžete vyrobiť štýlový obal, ktorý bude radosť nosiť so sebou na cesty. Po návšteve secondhandu môžete získať veľa inšpiratívneho materiálu a tým pádom aj tipy na darčeky pre študentky aj študentov zo svojho okolia, ktorí si nevedia bez svojho tabletu predstaviť deň. Celý návod si môžete pozrieť na tomto linku.

Zdroj: infarrantlycreative.net

Máte aj vy svoje obľúbené nápady na upcycle výrobky zo starého oblečenia? Potešíte nás, ak nám pošlete fotky do komentárov.

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár