Skip to main content

Osveta o dôležitosti triedenia odpadu nabrala v posledných rokoch poriadne na sile a priniesla výsledky – ľudia separujú viac, no napriek tomu to ešte nie je ideálny stav. Na skládkach totiž stále končí až 70 % odpadu, z čoho veľká časť mohla byť vytriedená a zrecyklovaná.  Prieskum z roku 2020, ktorý realizovala organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI-PAK ukázal, že Slováci najčastejšie triedia plasty, pravidelne ich separuje 80 % ľudí, sklo separuje 69 %, papier 68 % a tetrapak 57 % opýtaných Slovákov. Najmenej vyseparujeme bioodpad. Robíme to však správne? Pozrime sa na najčastejšie chyby, ktorých sa pri triedení odpadu dopúšťame.

Mimochodom, separovanie nie je dôležité len z hľadiska environmentálneho, ale veľká výhoda prichádza aj v rovine ekonomickej – obce a mestá za odvoz separovaného odpadu neplatia ani cent a čím viac odpadu sa vyseparuje, tým menej bude odpadu komunálneho, čo môže vo finálne znamenať menšie výdavky mesta a teda nižšie dane obyvateľov za odpad.

Osvetový plagát pre obyvateľov mesta Šahy o správnom triedení obsahu v meste. (Zdroj: Veronika Szabóová, autorka)

1. Večná dilema menom polystyrén

Samotný názov evokuje jednoznačne plast, no napriek tomu ľudia mylne odhadzujú polystyrén do zmiešaného odpadu. Ak je polystyrén nevyčistiteľne znečistený, napr. zo zvyškov obeda, naozaj patrí do zmiešaného odpadu, pretože špinavý, mastný plast sa nedá zrecyklovať. Ak ale ide o čistý polystyrén, ktorý vypĺňal napríklad balíček, ktorý ste obdržali, patrí do žltej zbernej nádoby, teda do plastov. Ak máte veľké kusy, ktoré sa do nádoby nezmestia, nenechávajte ich vedľa koša, ale odneste ich do zberného dvora.

Tip: Do zberných kontajnerov nevhadzujte vytriedený odpad vo vreci, ale vždy vysypte obsah vreca do nádoby – plastové vrece totiž môže narobiť na triediacej linke komplikácie.

2. Obaly od vajíčok – viac než len jedno riešenie

Ešte donedávna sa odporúčalo vyhadzovať obaly od vajec do zmesového odpadu, keďže sa jedná o už raz recyklovaný papier. Legislatíva však vraví, že patria do modrého kontajnera. My však máme pre vás ešte tri udržateľné rady, ako ich zužitkovať naplno. Prvá – obaly si odkladajte a keď sa vám nazbierajú, odneste ich na najbližšiu farmu, kde do nich môžu baliť vajíčka pre svojich zákazníkov. Druhá – kupujte vajíčka od miestneho chovateľa “šťastných” sliepok a vždy si noste svoj obal, až kým sa nerozpadne. Tretia – keď doslúžia, môžete ich kompostovať.

Tip: Rolky z WC papiera či kuchynských utierok tiež patria do modrého kontajnera na papier. Tiež ich však môžete ešte ďalej využiť. Buď si s nimi zakúrte v krbe, skompostujte ich alebo z nich vyrobte niečo kreatívne – v škôlkach a školských družinách je papierová rolka cenným tvorivým materiálom.

3. Plastový vrchnáčik – zahodiť alebo nezahodiť do žltej nádoby?

Odpoveď je jednoduchá – sám vrchnáčik vhodíte do žltej zbernej nádoby zbytočne, pretože na triediacej linke prepadne a nebude zrecyklovaný. Preto máte dve možnosti – buď zahodíte vrchnáčik spolu s fľašou (nezabudnite ju poriadne stlačiť) alebo ho zbierajte zvlášť pre vyššie ciele. Stále totiž existujú zbierky pre chorých či hendikepovaných ľudí, ktorým vrchnáky môže pomôcť finančne (sú totiž z kvalitného tvrdého plastu – drahšia surovina ako plastová fľaša). Zberné miesta sa nachádzajú v rôznych obchodoch či drogériách. Navyše najnovšie sa rozšíril milý komunitný trend – stavba železných srdiečok, ktoré slúžia ako efektná i efektívna zberná nádoba pre plastové vrchnáky.

Tip: Plastové tégliky nie je nutné umývať dočista – stačí, ak ich dobre vytriete s lyžičkou. Plasty sa totiž perú, čo likviduje jednoduché zvyšky jedla, ako jogurty a podobne. Problémom sú však kusy jedál či veľmi mastné odpadky – tie do triedeného odpadu nepatria.

A čo taká bublinková fólia? Jednoznačný plast, a predsa nepatrí do žltej zbernej nádoby – nedá sa totiž zrecyklovať, dokonca môže spôsobiť upchatie recyklačných strojov.

4. Zubná kefka – dá sa vyseparovať?

Zubná kefka je krásny príklad produktu, v ktorom sa kombinuje viac druhov plastu. Bežná kefka má plastovú rúčku a nylonové vlákna ako štetinky. Hlavička so štetinkami však do žltého kontajnera nepatrí – buď ju odneste do zberného dvora pre nylon alebo ju odhodíte do komunálu. Rúčka patrí do žltej nádoby a dá sa recyklovať. Niektoré značky zubných kefiek majú na túto problematiku dokonca zamerané spoločensko-zodpovedné aktivity. Napríklad jedna konkrétna značka vo svojich alebo partnerských pobočkách organizuje zber kefiek, z ktorých špeciálny stroj hneď odreže hlavičku, ktorá sa zrecyklovať nedá no rúčky sa recyklujú a vyrábajú sa z nich plastové nádoby na triedenie odpadu do škôl.

TIP: Podobne, ako zubná kefka, aj jednorazový holiaci strojček sa vo väčšine prípadov nedá separovať a musí putovať do komunálu. Na trhu sú však už dostupné jednorazové strojčeky, ktorých rúčka je po jednoduchom oddelení hlavice s čepeľou recyklovateľná a patrí do žltého plastového odpadu.

5. Sedem rokov nešťastia a žiadna recyklácia k tomu

Ak sa vám rozbije zrkadlo alebo ho proste len chcete vyhodiť, nehádžte ho do zelenej zbernej nádoby, nejde totiž o obyčajné sklo, ale pokované a patrí do zmesového odpadu. Rovnako tak to platí pre sklo rozbité na veľmi malé kusy, ktoré sa nedajú zrecyklovať.

6. Plastové obaly od sladkostí a čipsov: chyba, ktorá vlastne nie je chybou?

Plastové obaly od čipsov, od cukríkov či keksíkov asi každý automaticky hádže do žltej nádoby. Na Slovensku to však nemá význam – nevieme ich zrecyklovať, a preto ich pre uľahčenie práce na triediacich linkách vhadzujte do zmesového komunálneho odpadu.

Koľko chýb ste v nevedomosti robili i vy? Prípadne chcete sa podeliť o ďalšie „recyklačné chytáky“? Dajte nám vedieť v komentároch.

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár