Skip to main content

Skleníkové plyny a uhlíková stopa sú častými témami v našom Magazíne. Oxid uhličitý (CO²) je prirodzeným vedľajším „produktom“ nášho života. Uvoľňovaný vo väčšej miere, ako je schopná planéta a jej ekosystémy prirodzene spracovať však spôsobuje problémy ozónovej vrstve a v konečnom dôsledku je to jeden z hlavných „aktérov“ globálneho otepľovania. Produkcii CO² sa nevyhneme, no globálne aj lokálne sa intezívne pracuje na znížení jeho často krát zbytočnej produkcie.

Odborníci, ale aj vynaliezaví podnikatelia sa zaoberajú riešením problému „čo s nadbytočným CO²?“, a tak sa zrodil nápad, že by sme ho mohli konzumovať. Samozrejme nie vo forme, v akej sa nachádza, no za pomoci obnoviteľného zdroja energie (napr. slnečnej), vody a spomínaného oxidu uhličitého, vytvorili v Kalifornii pod vedením uznávanej vedkyne Lisy Disonovej bielkovinovú/proteínovú múku, z ktorej by sa ďalej vytváral konečný produkt. Samozrejme sa jedná o vegánsky proteín, ktorý by slúžil na výrobu tzv. „vegánskeho mäsa“- náhrady mäsových výrobkov, ale aj iných živočíšnych produktov.

Startup dostal názov Air protein a momentálne je v rannom štádiu, no rozhodne sme svedkami veľmi elegantného riešenia časti klimatickej krízy. Potravinárske a poľnohospodárske odvetvie je jedným z hlavných producentov CO². Projekt nadchýna mnohých zainteresovaných vedcov aj aktivistov angažovaných v rozvojoch nových technológií, ktoré by mohli redukovať CO² či „nájsť mu“ nové užitočné využitie.

Zakladateľka projektu Lisa Disonová (Foto: CNN)

Zaujímavosť: Nápad na spracovanie vzduchu do podoby jedla pochádza (rovnako ako veľa iných technologických prelomových objavov) z dielne NASA, kde bol vymyslený pre astronautov, no nedotiahnutý do úspešného konca. Takto vyrábané potraviny mali uživiť astronautov pri dlhých misiách vo vesmíre.

Ako to vyzerá v praxi

Prvky vzduchu sú mixované so živými kultúrami, až kým nevyprodukujú bielkoviny. Proces je podobný výrobe syru, jogurtov či vína. Proteín, ktorý živé kultúry vytvorili, sa zozbiera a vysuší, aby sa odstránila voda. Výsledným produktom je čistá múka, ktorá slúži na ďalšie spracovanie do želanej konzistencie. Spôsob a technológia premeny múky na „vegánske mäso“ sa podobá výrobe cestovín. V tomto kroku sa mení múka do želanej textúry, chuti a výživových atribútov. Výsledný produkt, syntetické mäso je tak plný živín a bielkovín. Zatiaľ sa však nedostal k bežným spotrebiteľom a v obchodoch sa nepredáva.

Cieľom startupu Air protein je vyrábať jedlo, ktoré je nutrične bohaté, neobsahuje GMO modifikované potraviny, žiadnu sóju, pesticídy, antibiotiká, hormóny a hlavne žiadne zvieratá.

Vďaka projektu, akým je tento, môžeme v budúcnosti jednoduchšie nakŕmiť neustále sa zväčšujúcu populáciu planéty, zabrániť odlesňovaniu v dôsledku poľnohospodárskych potrieb, či dokonca spomaliť globálne otepľovanie.

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár