Skip to main content

Posledné roky sa zdôrazňuje dôležitosť recyklácie a správneho separovania odpadu. Učíme sa, čo patrí do žltého kontajnera a čo zas do zeleného. Mnohí sme si osvojili koncept recyklovania pomerne rýchlo a vďačne ho prijali, zatiaľ čo iní sa stále oháňajú hláškami ako: „nikto z nášho vchodu neseparuje a ja by som mal?“, načo sa dá odpovedať: „Práve preto! Buď prvý a možno rozhýbeš aj ostatných.“

Ale čo ak recyklácia je len špička ľadovca riešiaca čiastočný problém, no skutočný problém je, že máme neustále čo recyklovať?

Tým chceme povedať, že vytvárame príliš veľa často krát úplne zbytočného odpadu a skutočne len malé percento z toho sa dá recyklovať. Prípadne ak sa aj dá, z recyklovaného materiálu sa vytvorí taký, ktorý sa už následne recyklovať nedá. Alebo už len veľmi obmedzene. Kruh sa uzavrie a aj naše najlepšie úmysly skončia na smetisku. Smetiskom sa však pomaly stala aj naša planéta. Jediná (zatiaľ objavená) obývateľná planéta galaxie. V preklade, nemôžeme si dovoliť o ňu prísť…

Zaujímavosť: V Tichom oceáne sa nachádza plastový ostrov, ktorý obsahuje okolo 80 tisíc ton plastového odpadu a je väčší ako Francúzsko, Nemecko a Španielsko dokopy. Desivá predstava…a stále sa zväčšuje. Tento ostrov však nie je jediný, je z nich iba najväčší.

Vízia ženy, ktorá žije tak, že netvorí takmer žiadny odpad

Čo ak by sme sa pozreli na to, ako predchádzať recyklovaniu, alebo ešte lepšie, odpadu ako takému. A áno, je to možné. Príkladom je napríklad priekopníčka ZERO WASTE (prekl. nulový odpad) hnutia, ktorá so svojou štvorčlennou rodinou za celý rok vyprodukuje odpad čo sa vojde do jedného hrnčeka. Jej meno je Bea Johnson, pôvodom francúzska, ktorá už roky žije v USA.

Cieľ, ktorý si stanovila už v roku 2006, bol začať žiť minimalistickým spôsobom života. Pod tým si môžeme predstaviť presný opak toho, ako žije väčšina z nás. Akýmsi pravidlom číslo jedna je neprepadávať svojim chutiam a krátkodobým túžbam. Sústrediť sa na uspokojovanie svojich základných potrieb, mať čo jesť, čo na seba, kde bývať a neplytvať všetkým okolo seba. Z jej populárnej knihy s názvom 5Rssi to jednoducho vysvetlíme na základných princípoch:

1. Refuse (odmietni) veci, ktoré nepotrebuješ

2. Reduce (obmedz) veci, ktoré naozaj potrebuješ

3. Reuse (použi opäť) alebo oprav veci, ktoré spotrebuvávaš

4. Recykluj iba veci, ktoré nemôžeš odmietnuť, obmedziť alebo opäť použiť

5. Rot (kompostuj) zvyšok svojho odpadu

Zdroj: zerowasteslovakia.sk

Ak sa budeme držať týchto piatich pravidiel, nami vyprodukovaný odpad sa môže radikálne zmenšiť. Samozrejme to chvíľu trvá, možno si niektoré zmeny hneď nevieme celkom predstaviť, no ako už mnohí dokázali, je to možné. Poďme sa pozrieť na pár tipov ako môžeme začať už dnes.

Predtým si však možno poďme posilniť naše PREČO. Niektorí pochybovači sa ešte stále zamýšľajú nad tým, či má zmysel pre jednotlivca robiť takéto zmeny, keď veľké firmy a koncerny stále produkujú obrovské množstvo odpadu. Neporovnateľné s tým, čo produkujeme my, jednotlivci a domácnosti. Ale je to až také zanedbateľné? Podľa výskumov posledných rokov sa na Slovensku odhaduje až vyše 430 kg za rok na osobu, čo rozhodne nie je málo. Napríklad nakupovaním v bezobalových obchodoch vieme odpad redukovať až o 200kg.

Zbavme sa jednorazových plastov.

Životná púť jedného mikroténového vrecka je veľmi krátka v porovnaní s tým, koľko sa na jeho výrobu minie energií a prírodných zdrojov. My ho použijeme pravdepodobne raz, na nákup rožkov (alebo do neho úplne nezmyselne zabalíme banány) a jeho osud je ďalej nejasný. O pár rokov sa môže pokojne objaviť aj v oceáne, alebo v podobe mikroplastov ho vypijeme v pitnej vode.

Do tejto kategórie spadajú aj plastové obaly od sladkostí, nápojov, plechovky… Pritom všetky sa dajú nahradiť. Veľa z uvedeného patrí do kategórie Refuse (odmietni). Nepotrebujeme ich k životu a vôbec si ich kúpiť nemusíme. Obaly od sladkostí? Napečme si nejaký zdravý koláč, rozmixujme obľúbené smoothie a aj telo sa nám za to poďakuje. Neznamená to, že už nikdy si nemôžeme kúpiť, čo máme radi. Snažme sa však podobné nákupy čo najviac redukovať.

Na nákupy používajme tašky, ktoré už doma máme. Ak kúpiť novú, radšej kvalitnú látkovú, ktorá vydrží desaťročia. Tašku si môžete ľahko vyrobiť napríklad aj zo starého trička. Stane sa určite vhodnejším doplnkom, ako fádna igelitka. Na ovocie a pečivo si môžete zaobstarať bavlnené vrecúška či sieťky.

V našej ponuke nájdete aj upcyklované tašky a bavlnené vrecúška na potraviny v rôznych veľkostiach. Tašky sú ušité z kvalitných poťahov, ktoré ostávajú ako odpad po výrobe sedačiek. Navyše, šijú ich pracovníci z nášho sociálneho podniku. Ich kúpou podporíte slovenskú výrobu a navyše užitočne odbremeníte planétu od zbytočného odpadu.

Už ste počuli o bezobalových obchodoch?

Ich popularita a počet stúpa a zrejme sú už aj vo vašom meste, len ste ich ešte možno neobjavili. Pôsobia trošku ako taký magický návrat do minulosti, keď ľudia opakovane používali nádoby na určitý druh potraviny a v obchodoch si ich iba dopĺňali. Prázdne sklenené fľaše pred dverami mliekar každé ráno vymenil za plné. Produkovali sme oveľa menej odpadu a nesprávali sme sa ku všetkému ako ku rýchlo spotrebnému tovaru. Prečo sa nevrátiť k niečomu, čo tak dobre fungovalo?

Výhodou bezobalových obchodov je, že si so sebou prinesiete vlastné nádoby a fľaše, ktoré vám personál obchodu ochotne naplní potravinami. Niektorý tovar, napríklad čapovanú drogériu, si viete naplniť aj sami. Ak ešte nemáte vhodné nádoby, ale radi by ste začali so zero waste životom, nebojte sa, v obchode vám nejaké poskytnú.

Bezobalový obchod v Zlatých Moravciach

Nuž a čo nájdete v bezobalových obchodoch? Všetko potrebné. Ryžu, cestoviny, strukoviny, obilniny, bezobalové sladkosti, múky, oleje… Skrátka všetko, čo do domácnosti potrebujete.

Odkiaľ si? Pozri si na mape, či aj v tvojom meste sídli bezobalový obchod. Všetky bezobalové obchody na Slovensku: nakupuj zero waste | Eco Hero

Ďalšie tipy, ako redukovať odpad pri nakupovaní:

  • Do kaviarne si na kávu zo sebou prineste vlastný pohár. Niekto sa pri tom môže zvláštne zatváriť, no pre niekoho je to prirodzené ako umyť si ráno zuby.
  • Nekupujte, čo je zabalené. Navštívte miestny trh s čerstvými a lokálnymi potravinami a naplňte si svoje štýlové látkové tašky a vrecúška. Okrem toho tak aj znižujete svoju uhlíkovú stopu. Jedlo za vami necestuje veľkú diaľku a na jeho spracovanie sa nepoužíva nadmerné množstvo energie.

Kompostujte – je to ľahšie, ako sa zdá

Ak máte možnosť, založte si svoje vlastné kompostovisko na záhrade, prípadne v kuchyni. Existuje niekoľko možností ako to zvládnuť bez ohľadu na to, kde bývame. Napríklad také kalifornské dážďovky zjedia takmer všetko, čo im ponúkneme. „Odpad“ (šupky zo zemiakov, kuchynský bio odpad…), sa tak premení na výživu pre naše rastlinky či už doma, alebo na záhrade.

Áno, aj kozmetika.

Skúšali ste už niekedy tuhý šampón? Svojou konzistenciou a tvarom nápadne pripomína mydlo na ruky. Stačí si ho potrieť po vlasoch a šampón sa spení ako obyčajne. Podobne si vieme zabezpečiť aj kondicionér, telové mydlo a iné . Dokonca si vieme vytvoriť vlastnú kozmetiku podľa „vlastnej chuti“.

Veľkou výhodou takejto kozmetiky je, že väčšinou pozostáva len z prírodných a bezpečných látok bez škodlivín, parabénov, sulfátov a iných toxínov. S prechodom na čo najviac zerowaste-friendly život prirodzene súvisí aj prechod na zdravší spôsob života.

Fenomén slow fashion

Výraz, ktorý sa v médiách skloňuje čoraz častejšie. Prakticky sa jedná o opak fast fashion – lacnej a rýchlej výroby plnej toxických materiálov, neľudských podmienok pre zamestnancov, nútená detská práca a v neposlednom rade ton odpadu, ktoré vznikajú pri výrobe, ale aj na konci „životnej púte“ oblečenia. Nové trendy, akcie, limitované edície, lacné kusy, lacný materiál, lacná pracovná sila… proti tomu všetkému stojí slow fashion.

Pracuje s ekologickými a udržateľnými materiálmi, dbá na adekvátne pracovné podmienky pre zamestnancov a spotrebiteľa. Jeho produkty nie sú určené na jednu sezónu. Kvalitné materiály zabezpečia, že oblečenie nám vydrží aj niekoľko rokov bez poškodenia a opotrebovania. Záleží však na nás, či nepodľahneme vábeniu ukričaných výkladov a radšej zainvestujeme do budúcnosti. Cena je, samozrejme, vyššia, no zahŕňa v sebe primerané platové podmienky, kvalitný ekologický materiál, etiku a zodpovednosť voči planéte.

Nerobte kompromis medzi vysokou kvalitou a ekológiou: podsedáky vyrobené z odolných zvyškových materiálov.

Ušite mi ich na mieru

Ako sa hovorí, najťažšie je začať. Potom to už pôjde samo. Nejde len o dobrý pocit zo seba samého (čo ale určite nie je zanedbateľné), ide o prírodu. Ak ste dočítali až sem, pravdepodobne vám jej, a teda aj náš osud nie je ľahostajný a hľadáte cesty pre zlepšenie. Prisvojte si toho koľko chcete, aj malý krok je zmenou k lepšiemu a možno raz aj vy sa pochválite tým, že vyprodukujete odpad, čo sa vojde do hrnčeka. Držíme nám palce!

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár