Základné pravidlá, ako si zariadiť svoj domov v súlade s udržateľnosťou, ekológiou a šetrením prírodných zdrojov sme popísali v prvej časti seriálu, ktorú vám odporúčame prečítať si ako prvú. Venovali sme sa v nej bližšie téme udržateľná obývačka.
V tomto príspevku sa budeme venovať zdravému prostrediu pre našich najmenších.
Základné pravidlá k vytvoreniu udržateľnej detskej izby
Dekorácie: nekupujte, vyrábajte
Kde inde sa viac hodí popustiť uzdu fantázii a tvorivosti, než v detskej izbe? Vkusné ozdoby do detskej izby môžete vyrobiť spolu s deťmi. Strávite tak kvalitný spoločný čas a vytvoríte spolu prostredie, ktoré sa deťom bude páčiť, nakoľko sa oň priamo pričinili.
Tip: Mimoriadne populárne ozdoby do detskej izby sú závesné girlandy. Pri troche šikovnosti si ich dokážete bez problémov vyrobiť doma. Použiť môžete materiály, ktoré vám vyhovujú – papiere, kartóny alebo farebné látky zo starého oblečenia.
2. Ak nakupovať tak v bazároch, trhoch či od malých remeselníkov
Ďalšia výhoda veselého detského prostredia – deťom nezáleží na drahých, moderných a dizajnových úletoch. Chcú mať izbu, ktorá ich vystihuje a v ktorej sa môžu cítiť ako vo svojom vlastnom čarovnom svete. V rôznych bazároch či predajných skupinách na Facebooku môžete nájsť originálne kúsky, ktoré deti očaria a ktoré tak ľahko nezoženiete v komerčných obchodoch. Prípadne sa skúste poobzerať po tvorbe šikovných slovenských handmade výrobcov. Vyhnete sa tak nakupovaniu zbytočných dekorácií vyrobených v Číne či iných ázijských krajinách.
Tip: Ďalším veľkým hitom posledného obdobia sú ekologické dekorácie makrame. Uznajte, sú ako stvorené pre výzdobu detskej izby, kde sa budú vynímať najmä farebné dúhy či zvieratká.
3. Eko posteľná výbava a textílie
Kvalitný matrac je veľmi dôležitý pre zdravý a bezpečný spánok hlavne najmenších detí. V tomto prípade neodporúčame zháňať použité a vyležané matrace z druhej ruky, ale obzrieť sa skôr po kvalitnom matraci z prírodných materiálov. Žiaľ, v tomto prípade sa nevyhneme vyššej cene. Ušetriť pri zariaďovaní detskej izby vieme na iných miestach.
S posteľnými a inými textíliami je to našťastie jednoduchšie. Kvalitné prírodné materiály si dlho zachovávajú svoje vlastnosti a sú bezproblémové aj kúpené z druhej ruky. Navyše sa dajú bezpečne pratím vysterilizovať.
V prípade textílií ako koberce, závesy či vankúšiky môže byť atraktívnou a maximálne ekologickou voľbou pri nákupe nových produktov zvoliť tie, ktoré boli vyrobené upcykláciou. Opäť sa vrátime k rôznym hadmade tvorcom, ktorí sa takémuto remeslu na Slovensku venujú. Mnoho inšpirácie nájdete v skupinách na Facebooku či na Instagrame.
Tip: Zaujať by vás mohli aj naše milé upcyklované zvieracie vankúšiky. Ušité sú z kvalitných textílií a bieleho rúna – zvyškov, ktoré ostávajú po výrobe sedačiek a nedajú sa ďalej použiť. Namiesto toho, aby skončili v koši, končia pod našimi šijacími strojmi a dostávajú nový život. Sú veľmi pekným spestrením detskej izby a tiež súčasťou sveta detskej fantázie, v ktorom sa s nimi môžu hrať. Vyrobíme ich pre vás vo vybranom tvare i farbe, aby čo najlepšie zapadli do celkového vizuálu detskej izby.
Dávame život odpadovým a prebytkovým materiálom - šijeme dizajnové predmety nielen do domácnosti.
4. Bezpečné a ekologické hračky
Vyhnite sa čo možno najviac nakupovaniu plastových hračiek vyrobených v Číne či tretích krajinách. Nielenže môžu obsahovať potenciálne nebezpečné a pre deti toxické látky a farbivá, ale navyše sú aj maximálne neekologické, keďže sa väčšinou nedajú vôbec recyklovať a končia na skládkach či v spaľovniach. Navyše sa určite s viacerými z vás zhodneme, že nevyzerajú ani príliš esteticky.
Existuje však jedna cesta, kedy môžu byť aj plastové hračky eko – ak si ich vezmete z druhej ruky od rodiny či od známych. Pamätajte, že vždy je najekologickejšou voľbou použiť niečo existujúce a funkčné, hoci staršie a nie nakupovať nové hračky hoci vyrobené z ekologických prírodných materiálov. Overte si výrobcu, či je plastová hračka certifikovaná a bezpečná a nebojte sa ju nechať deťom na hranie. Deti budú stále deťmi a vždy ich bude lákať hrať sa s farebnými plastovými hračkami rôznych tvarov.
V prípade nakupovania nových plastových hračiek voľte radšej pekné, udržateľné hračky z dreva, prírodnej gumy (kaučuku), korku, bavlny či iných vhodných materiálov.
Tip: Poproste rodinu a priateľov, aby vašim deťom nekupovali nevhodné hračky. Je lepšie slušne vysvetliť, prečo nie sú pre vaše deti vhodné, než prevziať predmet, s ktorým sa nestotožňujete.
5. Eko izba = zdravé prostredie = poriadok
Aj keď pojmy poriadok a deti je niekedy ťažké skĺbiť, viete tomuto procesu dopomôcť a to vytvorením praktického úložného priestoru. Ten zabezpečia krabičky, košíky či prepravky na uloženie hračiek. Ak bude mať každá krabica tematické zacielenie – jedna na kocky, druhá na lego, tretia na autíčka, dieťa sa postupne naučí kam čo patrí a zábavnou aktivitou môže byť aj triedenie (upratovanie) hračiek do správnej krabičky po dohraní sa.
Tip: Využite najprv to, čo máte doma. Možno sa vám po dome povaľuje viacero takýchto krabičiek, ktoré ukrývajú už dávno nepotrebné predmety. Skúste ich pretriediť a nájsť im nové využitie v detskej izbe. Nielenže upracete svoj priestor, ale pričiníte sa o jednoduchšie udržiavanie poriadku v detskej izbe a tým pádom aj o zdravšie a podnetnejšie prostredie.