V treťom pokračovaní nášho mini seriálu sa pozrieme na pár základných tipov pre udržateľnú kúpeľňu a kuchyňu. V prvej časti ste si mohli prečítať o obývačke, v druhej sme sa venovali detskej izbe. Rozobrali sme tu viaceré zásady pre domov, v ktorom sa budete cítiť úžasne vďaka jeho zníženej uhlíkovej stope a šetreniu prírodných zdrojov. Preto vám odporúčame prejsť si oba predchádzajúce príspevky a skompletizovať tak obraz základných pravidiel pre udržateľnú domácnosť.
Spoločné pravidlá pre udržateľnú kuchyňu a kúpeľňu:
1. Čistiace prostriedky šetrné k prírode
Bežné čistiace prostriedky sú plné nebezpečnej chémie, ktorá by sa nemala zbytočne dostávať do kanalizácie ani do voľnej prírody. Navyše mnohé látky obsiahnuté v čistiacich prostriedkoch sú nebezpečné aj pre kontakt s ľudskou pokožkou, alebo ju vysúšajú a dráždia. Pritom by ste neverili, čo všetko dokáže dokonale vyčistiť a vydezinfikovať obyčajný kuchynský ocot. Vyrobiť si môžete jednoducho viacúčelový domáci čistič z octu a pár kvapiek esenciálneho oleja pre sviežu vôňu. Alebo v octe vylúhujte šupky z citrusov. Nepríjemného octového zápachu sa nemusíte obávať, po umývaní ho čistič nezanecháva.
Ak z nejakého dôvodu chcete používať radšej komerčne vyrobené prostriedky, uprednostnite radšej ekologické. Napríklad na pranie sú na trhu dostupné prostriedky, ktoré sú biologicky rozložiteľné a nezávadné ako pre prírodu, tak aj pre ľudské zdravie. Obzvlášť na pranie oblečenia pre bábätká a malé deti sa odporúča vyhnúť chemickým prostriedkom a používať práve tie prírodné vzhľadom na citlivosť ich pokožky. Predísť tak môžete rôznym alergiám či iným chorobám v budúcnosti.
Nerobte kompromis medzi vysokou kvalitou a ekológiou: podsedáky vyrobené z odolných zvyškových materiálov.
2. Prírodná kozmetika
Tak, ako čistiace prostriedky spomínané vyššie, aj bežná kozmetika obsahuje skryté nebezpečenstvá v podobe mikroplastov, sulfátov či parabénov (ktoré preukázateľne spôsobujú zdravotné problémy pri dlhodobom používaní). Odporúča sa nahradiť ju prírodnými výrobkami, sledovať zloženie a nebezpečným látkam sa vyhnúť. Bonusom je, že takáto kozmetika sa často predáva v ekologických baleniach, či bezobalovo, čím sa dostávame k ďalšiemu bodu.
3. Bezobalové nakupovanie
Je jednoduchšie, ako si myslíte. Už takmer v každom meste sa nachádza bezobalový obchod, v ktorom si môžete kúpiť čapovanú kozmetiku, drogériu, kuchynské oleje či bezobalové potraviny, ktoré vám navážia vo vlastnej nádobe či v papierovom vrecku. Nielenže ušetríte prírodu o množstvo zbytočných obalov, ale takéto produkty sú často krát aj finančne výhodnejšie.
Náš tip: Na nákup len s vlastnou taškou. Ak sa obzeráte po vhodnej taške, možno vás zaujmú naše pevné upcyklované tašky v rôznych veľkostiach. Vyrobené sú z mimoriadne odolných látok, ktoré sú vlastne zvyškovými poťahmi používanými pri výrobe sedačiek. Okrem tašiek šijeme aj ďalších šikovných pomocníkov do domácnosti aj na každý nákup – upcyklované bavlnené vrecká na pečivo, zeleninu, bylinky či akýkoľvek drobný tovar. Vyrobené sú taktiež z materiálov, ktoré ostávajú po výrobe sedacieho nábytku.
4. Pomôcky z udržateľných materiálov
Drevená zubná kefka namiesto plastovej, kompostovateľná utierka z celulózy namiesto klasickej špongie, drevená kefa na vlasy a takto by sme mohli pokračovať dlho. Vždy pred kúpou novej pomôcky do kuchyne či kúpeľne sa skúste zamyslieť nad jej alternatívou vyrobenou z obnoviteľných zdrojov. Nezabudnite však, že pokiaľ máte v domácnosti pomôcku, ktorá je vyrobená z plastu či nerecyklovateľných materiálov, no stále plne funkčná – vyhodiť ju a nahradiť pomôckou z ekologického materiálu by rozhodne s ekológiou nemalo nič spoločné. Najprv takéto predmety „vypoužívajte“, ak sa pokazia pokúste sa ich opraviť a vyhodenie a kúpenie novej si ponechajte ako poslednú možnosť. To je skutočné zodpovedné správanie 🙂
Náš tip: Vynikajúcou pomôckou na umývanie aj drhnutie je prírodná „špongia“ lufa. Získava sa vysušením z koreňa rastliny podobnej uhorke, ktorá sa veľmi jednoducho pestuje v krajinách s teplejším podnebím, no pri troche šikovnosti ju dokážete vypestovať aj v našich podmienkach. Je tvrdá, po namočení v studenej vode zmäkne a poslúži ako skvelá špongia a drôtenka v jednom. Dokonca je vhodná aj na čistenie pleti a pokožky. Keď doslúži je možné ju kompostovať.