Skip to main content

Najkrajšie sviatky v roku sa v posledných rokoch zmenili na najkomerčnejšie sviatky, ktoré generujú zisky v miliardách eur. Silný marketing núti ľudí myslieť si, že každý rok je potrebné odchytávať aktuálne módne trendy, „ísť s dobou“ a aktuálnou výzdobou, inak Vianoce nebudú mať to správne čaro. Obchody lákajú obrovským sortimentom vianočných ozdôb už v októbri.

Každoročné nakupovanie trendy dekorácií však nie je v súlade s ochranou životného prostredia. Prečo to tak je, ktorý vianočný stromček je viac eko a ako si doma vytvoriť krásnu výzdobu aj bez míňania peňazí v e-shopoch a obchodoch s ozdobami? Dozviete sa v dnešnom článku.

Umelý či živý?

Večná dilema a diskutovaná téma – ktorý je viac „eko“? Veď predsa každoročné zrezávanie živého stromčeka nie je príliš v súlade s environmentálne priateľskými zásadami, avšak umelý stromček je vyrobený zo zmesi nerecyklovateľných plastov a kovov, ktoré po doslúžení skončia na skládke. Tak ktorý?

Podľa prieskumu BBC je ekologickejšou voľbou predsa len ten živý. Väčšina umelých stromčekov je vyrobená v Číne, odkiaľ putuje do celého sveta, pričom za sebou zanecháva nie malú uhlíkovú stopu z dopravy. Zároveň umelým stromčekom nenahráva ani vyššie spomenutý fakt, že sa nedajú recyklovať. Preto je lepšie uprednostniť živý stromček a najlepšie prostredníctvom služby vypožičania si stromčeka v kvetináči, ktorý ak ho vrátite bude buď správnym spôsobom zasadený, alebo vám ho postrážia a postarajú sa oň do najbližších Vianoc. Podobné služby fungujú už aj na Slovensku.

Pozor: Väčšina zakúpených živých stromčekov, ktoré neboli určené na zasadenie po skončení Vianoc, po zasadení do zeme uhynie. Neboli totiž na to pripravené počas pestovania a ťažko sa adaptujú na nové podmienky.

Ak predsa len uprednostňujete umelý stromček, je dobré, aby ste si ho ponechali a používali tak dlho, ako len bude možné, aj keď už možno vyšiel z módy. Prieskum BBC udáva, že umelý stromček by sme mali používať minimálne 10 rokov, aby sa vykompenzovala jeho uhlíková stopa oproti každoročnému kupovaniu živých, zrezaných stromčekov.

Ekologický dizajn do každého interiéru: obaly na kvetináče šité zo zvyškových materiálov.

Ušite mi ho na mieru

Ekologická stopa vianočných ozdôb

V našich končinách si ctíme skôr tradičné Vianoce. To v mnohých prípadoch nahráva ekológii, nakoľko Slováci väčšinou nepodliehajú rýchlo meniacim sa vianočným trendom, obľubujú klasický vzhľad ozdôb aj vianočnej výzdoby, mnohé ozdoby si opatrujú a predávajú po generácie a málokedy nakupujú najnovšie módne výstrelky. To však neznamená, že si nejaké súčasti výzdoby raz za čas nevylepšia. Obchody v predvianočnom období prekypujú lákavým, aj pomerne lacným sortimentom najmä z Ázie.

(Foto: bbc.com)

Väčšina vianočných ozdôb sa však nedá recyklovať, hoci sú vyrobené z plastov, no z rôznych (aj nebezpečných) prímesí a farbív, preto po ich poškodení, alebo po tom, čo už jednoducho nebudú zapadať do vhodného vizuálneho konceptu výzdoby, končia na skládkach odpadu a v spaľovniach.

Preto je v záujme zdravia našej planéty dobré myslieť aj na to, čo sa s danou zakúpenou ozdobou bude diať, keď už nebude vhodná pre svoj účel a radšej, ako rôzne plastové ozdoby uprednostniť tie z prírodných materiálov – slamené, drevené, sklenené, či pokojne aj jedlé, z perníčkov alebo cukroviniek. Nahliadnite do ponuky z dielničiek malých handmade výrobcov, kde vás ponuka zaručene očarí viac, ako konvenčné ozdoby zo supermarketov.

Upcycle vianočné ozdoby

Ktoré vianočné ozdoby sú však najekologickejšie zo všetkých? Tie, ktoré si vyrobíte sami z vecí, ktoré už máte doma a nemusíte ich kupovať. Máme pre vás niekoľko jednoduchých a zároveň estetických vianočných DIY nápadov.

Načo kupovať dekoratívne stromčeky na krb, či policu, keď si viete sami vyrobiť krásne a moderné stromčeky z kartónu a farby? Celý postup nájdete tu. (Foto: salvagedliving.com)
Kartóny môžete oblepiť aj zvyšným baliacim papierom a vytvoriť tak zaujímavé zátišie zo stromčekov pre svoju vianočnú výzdobu. (Foto: practicalwhimsydesigns.com)
Výroba kartónových stromčekov môže byť skvelou aktivitou pre deti – nechajte ich pomaľovať a oblepiť stromčeky obľúbenými farbami a nebojte sa využiť čokoľvek, čo sa vám doma povaľuje – farebné papiere, ale aj stránky z roztrhaných knižiek či omaľovaniek, farebnú látku zo starého textilu, suché lístie z parku… (Foto: teaching2and3yearsold.com)
Zo zvyšného baliaceho papiera, alebo akéhokoľvek iného farebného papiera, ktorý máte doma, si môžete vyrobiť krásne origami hviezdy na zavesenie na stromček, alebo na šnúrku ako ozdobnú girlandu nad krb alebo dvere. Podrobný videopostup, ako takéto hviezdičky vyrobiť, si môžete pozrieť na tomto videu. (Foto: girlabouttownhouse.com)
https://www.instagram.com/p/B5gF7VElxef/
Skutočne originálne ozdoby na stromček si môžete vyrobiť aj z formičiek na pečenie, ktoré už nepoužívate. (Foto: homemadelovely.com)
MLA101408_22

Máte svoje vlastné recyklované, či upcyklované vianočné ozdoby? Pošlite nám fotku do komentárov, potešíme sa z každej inšpirácie.

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár