Upcycling, recyklácia, zero waste, downcycling… Toľko pojmov, ktoré vyprodukovala súčasná potreba modernej doby ako reakciu na nepriaznivý stav životného prostredia a míňanie zdrojov. Ak sa v nich strácate, nemusíte sa cítiť zahanbene. Dôležité je, že vás problematika zaujíma a chcete sa o nej dozvedieť viac. Dnes sa podrobne pozrieme na rozdiely medzi všeobecne známou recykláciou, a pomerne novším upcyclingom, ktoré bývajú často krát zamieňané.
Základný rozdiel medzi recykláciou a upcyclingom
Recyklácia je proces opakovaného použitia, a teda zhodnocovania už použitých či vyrobených materiálov a produktov. Upcycling je proces, ktorý dáva použitým či odpadovým materiálom a produktom nové využitie, kedy je výsledný produkt vyššej kvality, ako pred procesom upcyclingu. Recykláciou sa väčšinou vytvárajú produkty nižšej kvality, hoci nie vždy je to pravidlo.
Čo to znamená v praxi?
Napríklad také sklo je vďačný, veľmi dobre recyklovateľný materiál, z ktorého sa dajú vytvárať nové produkty rovnako vysokej kvality, ako bol pôvodný produkt pred recykláciou. Papier však po recyklácii väčšinou stráca pôvodnú úroveň kvality. Zároveň recyklácia si vyžaduje určitý proces, kedy sa z pôvodného odpadového materiálu za pomoci technológie stane recyklovaný materiál. Zatiaľ čo pri upcyclingu sa väčšinou zložitý proces vynecháva a s materiálom sa pracuje priamo.
Vezmime si napríklad prázdnu fľašu od vína, ktorá po tom, čo jej obsah naplní svoj účel poputuje do skleného odpadu. Následne sa dostáva do recyklačnej továrne, kde je rozdrvená na menšie kúsky, roztaví sa a nakoniec spracuje na nový produkt. Ak sa na fľašu vína pozrieme z pohľadu upcyclingu, môžeme z nej zrezať vrch, obrúsiť okraje a vyrobiť z neho pohár a zároveň z vrchnej zrezanej časti vieme vyrobiť lampu.
Upcyklovať sa dá naozaj takmer čokoľvek, proces limituje len vlastná fantázia a zručnosti. Recyklovať sa zatiaľ všetko nedá. Mnohé produkty či ich obaly sú zložené z kombinovaných materiálov a proces ich recyklácie by bol mimoriadne náročný a neefektívny. Napríklad klasickú tubu od zubnej pasty alebo rôznej kozmetiky neviete recyklovať, ale nemusí skončiť na skládke. Môžete ju upcyklovať napríklad tak, že z nej vyrobíte obal na pastelky alebo sponu na káble.
Okrem už niekedy použitých, odpadových materiálov upcycling pracuje aj s čisto novými materiálmi, ktoré sa však už nedajú použiť pre svoj pôvodný účel. Napríklad zo zvyškov bezpečnostných pásov sa dajú ušiť ramienka na batohy, z odrezkov plachiet určených na prekrytie nákladových priestorov kamiónov kabelky či zo zvyškov textilných poťahov na sedačky môžu byť nové vankúšiky, aj hračky.
Čo je viac?
Recyklácia aj upcycling majú svoj význam a benefity. Upcycling je však pred recykláciou ešte o jeden krok vpred, lebo sa snaží nepotrebným veciam dávať nové a užitočné využitie, ktoré predmetu nedovolí tak skoro skončiť na skládke. Motivuje nevyrábať nové, hoci recyklovateľné materiály, ale snaží sa využiť to, čo už bolo vyrobené. Hoci je upcycling pomerne nový význam, bol tu už od nepamäti, len bol ako koncept podrobne definovaný v poslednom období. Možno vy sami upcyklujete už roky, len ste to tak doposiaľ nenazývali. Ak áno, len tak ďalej, robíte tak niečo nielen moderné, ale najmä potrebné.
Pridajte sa do diskusie 1 komentár