Aj spolužitie so zvieratkami vie byť omnoho ekologickejšie, než na čo sme bežne zvyknutí. Zhromaždili sme pre vás zopár základných rád, ktoré vám pomôžu zaradiť zelenšie návyky aj do starostlivosti o domácich miláčikov.
Ekologické zbieranie psieho odpadu
Venčenie psíka sa nezaobíde bez zbierania odpadu. Ponechať odpad na mieste činu v domnienke, „veď príroda sa s tým vysporiada“, nie je určite vhodné riešenie, najmä v mestách a obytných oblastiach. Dovoliť si to môžete vo voľnej prírode, mimo trasy s pohybom ľudí, kde „nášľap na mínu“ neohrozí okoloidúcich. Okrem nevkusného znečistenia nie je dobré psí odpad ponechávať na zemi aj z hygienických a bezpečnostných dôvodov. Môže obsahovať patogény, ktoré by nemali prichádzať do kontaktu s ľuďmi a ohrozené sú najmä deti.
Ako sa s ním však vysporiadať šetrnejšie k prírode? Zbieranie psích výkalov do klasických plastových vreciek rozhodne nie je ekologickou variantou. Vymeniť ich môžete za vrecká vyrobené z biologicky rozložiteľných materiálov – napríklad papierové, alebo v prípade, ak máte možnosť kompostovať tak za vrecká vyrobené napríklad z kukuričného škrobu. Nájdete ich v špecializovaných e-shopoch aj v niektorých kamenných predajniach s potrebami pre zvieratá.
Zaujímavosť: Vedeli ste, že väčšinu vreciek vyrobených z prírodných kompostovateľných materiálov nemôžete vyhadzovať do koša, ale musíte ich kompostovať? Aby splnili svoju ekologickú funkciu a rýchlo a bezpečne sa rozložili je na to potrebná činnosť mikroorganizmov a húb – v priemyselných kompostovacích zariadeniach sa bioplasty rozložia behom 90 dní.
Rozmýšľali ste už niekedy, či je vhodné psie exkrementy splachovať do záchoda? V tomto prípade kolujú rozličné názory. Organizácia EPA to považuje za najekologickejší spôsob zbavovania sa psieho odpadu. Avšak existujú obavy, že čistiarne odpadových vôd nedokážu spracovať patogény nachádzajúce sa v psích výkaloch a tie sa môžu dostávať naspäť do kolobehu pitnej vody.
Dávame život odpadovým a prebytkovým materiálom - šijeme dizajnové predmety nielen do domácnosti.
Eko-friendly chovateľ psíka
Ďalším dôležitým bodom pri ekologickejšom chovaní psíka je správna strava. Mnohí nemajú možnosť pripravovať psíkom vhodnú stravu z čerstvého mäsa a iných surovín a preto volia granule. Lacné „supermarketové“ granule sú považované za nielen nebezpečné, ale aj veľmi neekologické. Ich výživová hodnota je väčšinou nízka a psíkom neposkytuje dostatočné živiny pre zdravý život. Navyše ich výroba má na svedomí množstvo vyprodukovaných emisií CO2 a iných skleníkových plynov spojených ako s produkciou, tak aj s transportom zo vzdialených krajín.
Ak vám skutočne záleží na zdraví svojich (nielen) psích miláčikov, siahnite radšej po kvalitných granulách s vysokým obsahom mäsa a s vyváženým zložením. Na Slovensku aj v Čechách pôsobí viacero malých rodinných firiem, ktoré vyrábajú kvalitné granule dostupné v ekologických baleniach. V niektorých bezobalových obchodoch ich dokonca dokážete nakúpiť na váhu.
Tip: Skúste osloviť miestny bezobalový obchod, či by nemal záujem predávať bezobalové kvalitné zvieracie krmivo. Ak by sa vám podarilo získať odoberateľov v kruhu vašich známych, ktorí by mali o takéto krmivo záujem, máte šancu sa tak dostať k dobrému zdroju s výhodnejšími cenami v prípade väčších odberov.
Ekologická podstielka do mačacieho záchoda
Ekologickú podstielku do mačacieho záchoda je naozaj jednoduché kúpiť aj v bežných chovateľských potrebách. Vhodnú podstielku si však dokážete vyrobiť, či zabezpečiť sami, ak máte možnosť niekde odoberať potrebné suroviny – napríklad obyčajný piesok, drevenú štiepku či väčšie množstvo starých novín a savích papierov.
Upcycle mačací záchod: Doma si môžete vyrobiť aj podstielku pripomínajúcu komerčnú, kupovanú v obchode. Budete na to potrebovať noviny, zvyškové mydlo a sódu bikarbónu. Využijete vďaka tomu staré noviny aj kúsky mydla, ktoré sa už nedajú ďalej dobre použiť. Alebo namiesto mydla môžete použiť saponát na umývanie riadov. Noviny najskôr skartujte, namočte do vody so saponátom, nech poriadne nasiaknu. Sceďte, opláchnite a pridajte sódu bikarbónu. Masu premrvte, rozdrobte v rukách a nechajte vyschnúť.
Aj na zvieracej kozmetike záleží
Tak isto, ako dbáme na výber ekologickej kozmetiky na naše vlastné použitie, by sme nemali zabúdať aj na kozmetiku pre akýchkoľvek domácich miláčikov, ktorým raz za čas dopriavame očistný kúpeľ – či už sú to psi, možno u niekoho aj mačky alebo kone. Aj v tomto prípade existujú vhodné alternatívy voči prípravkom plných toxických látok a ktoré sa dajú nájsť v e-shopoch.
Tip: Domácky vyrobený psí šampón
Zmiešajte spolu:
• 80 g kokosového oleja
• 60 ml destilovanej vody
• kúsok prírodného mydla
• pár kvapiek esenciálneho oleja pre vôňu
V článku sme vám prezentovali zopár základných tipov, ako koexistovať so svojimi zvieracími miláčikmi ekologickejšie. Podobných praktických tipov existuje určite oveľa viac. Stačí len použiť fantáziu, využiť dostupné zdroje, nebáť sa experimentovať. Možno už máte nejaké svoje overené eko tipy. Podeľte sa s nami o ne a my ich radi uverejníme.