Skip to main content

Potreba myslieť ekonomicky a ekologicky ide ruka v ruke. Najmä dnes, keď životné náklady raketovo stúpajú na úroveň, o akej sa nám nikdy ani nesnívalo. Azda najviac nám dávajú zabrať účty za energie v domácnostiach. Ako ich optimalizovať a zároveň uľaviť životnému prostrediu?

Ako upozorňuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, trhové ceny elektriny a zemného plynu (ÚRSO) narástli v roku 2022 niekoľkonásobne oproti predchádzajúcemu obdobiu. Analytici pritom predpokladajú, že výška našich účtov môže ešte stúpať. Dobrou správou však je, že energeticky efektívnejšia dokáže byť každá domácnosť. Znížiť výšku poplatkov a zároveň negatívnu ekologickú stopu, ktorú zanecháva náš každodenný život, možno úplne jednoduchými opatreniami. Odvďačí sa vám nielen vaša peňaženka, ale aj planéta Zem.

Zdroj: SIEA/www.zitenergiou.sk

Voda nie je samozrejmosť

Život bez zdravotne nezávadnej vody si dnes dokáže predstaviť len málokto. Zabezpečuje hygienickú čistotu nášho tela aj domácnosti, hasí nám smäd. Nanešťastie, na jej dostatok sme si zvykli natoľko, že ňou neuveriteľne plytvame. Spotreba pitnej vody rastie, v roku 2019 sme podľa ÚRSO minuli  až 209,4 mil. m³ pitnej vody. To je množstvo vody, ktoré by naplnilo viac, ako dva milióny plaveckých bazénov.

Okrem toho, že voda nie je nevyčerpateľným zdrojom, stále narastá aj jej cena. Obzvlášť, ak si potrpíme na jej horúcu verziu. Práve energia potrebná na ohrev vody tvorí v nejednej domácnosti najvyššie položky na účtoch. Pomôcť pritom môže aj jednoduchá zmena rutinných denných úkonov.

Ako na to

  • Vaňu s horúcim kúpeľom vymeňte za rýchlu sprchu, ideálne vlažnú. Podľa portálu energie2.sk možno uprednostením sprchovania ušetriť až 3-násobok energií.
  • Pri umývaní zubov vždy vypínajte kohútik s tečúcou vodou.
  • Spotrebiče ako sú práčka či umývačka riadu zapínajte iba plne naplnené. Používajte eko režimy – napr. podľa údajov Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) dokáže pranie v 60-stupňovej vode ušetriť až štvrtinu energie oproti 90-stupňovému programu. Pri praní v 40 ºC je úspora ešte výraznejšia.
  • Skontrolujte, či vám niekde voda neuniká. Všetky netesnosti opravte.
  • Vymeňte starý ohrievač vody za novší, energeticky efektívnejší model.
  • Zabezpečte si sprchovú hlavicu s menším prietokom. Moderné batérie a sprchové hlavice spotrebujú o 50% menej vody ako ich starší predchodcovia. 
  • Ak máte záhradku, zadovážte si sudy na zber dažďovej vody. Na konzum síce nie je vhodná, ale rastliny sa vám za ňu v čase sucha odvďačia.

Ekologický dizajn do každého interiéru: obaly na kvetináče šité zo zvyškových materiálov.

Ušite mi ho na mieru

Znížte tepelné straty

Nie je žiadnym tajomstvom, že vykurovacia sezóna je pre planétu Zem vždy zaťažkávajúcou skúškou. Elektrická energia, ktorá slúži na vykurovanie budov, je totiž výsledkom spaľovania rôznych tuhých palív, uhlia či zemného plynu. Pri tomto procese sa do vzduchu uvoľňuje množstvo skleníkových plynov. Znížiť emisie a udržať nízke účty za energiu však nie je nereálne.

Čo môžete urobiť

  • Zabráňte únikom tepla – zateplite vašu nehnuteľnosť, utesnite okná a dvere, nainštalujte izoláciu.
  • Investujte do inteligentného termostatu, ktorý bude po naprogramovaní automaticky regulovať teplotu v domácnosti.
  • Odstráňte z radiátorov a ich blízkosti všetko, čo by mohlo brániť správnemu vykurovaniu.
  • Vetrajte radšej kratšie, ale o to intenzívnejšie.

Spotrebiče vyberajte s rozumom

Je dôležité zavádzať zmeny všade tam, kde je to len možné. Existuje veľa vecí, ktoré môže majiteľ domu urobiť pre ekologickejšie bývanie. Jednou z nich je aj premyslená voľba spotrebičov. Keď je čas vymeniť práčku, chladničku s mrazničkou, rúru alebo umývačku riadu, siahnite vždy po modeli, ktorý sa pýši dobrou energetickou účinnosťou. Ľahko si ju môžete overiť na priloženom štítku. Energeticky najúspornejšie spotrebiče sú v škále od A po G označené prvými písmenami abecedy. Dnes ich už dostanete kúpiť za prijateľné ceny.

Zaujímavosť: Ešte nedávno sa pri nízkoenergetických spotrebičoch označoval symbol „+“ podľa miery ich energetickej hodnoty. Od tohto označovania sa už upúšťa a prechádza sa na medzinárodný systém od A po G, kde G označuje najmenej úsporné výrobky.

Ako na to

  • Pri kúpe spotrebičov sa vždy riaďte energetickými štítkami.
  • Vyhnite sa sušičke prádla, ak je to možné. Ak už tento energeticky náročný spotrebič vlastníte, možnosť úspory ponúka vkladanie dobre odstredenej bielizne.
  • Chladničku nastavte maximálne na 4 – 6 stupňov, pri nižších teplotách spotreba energie  rastie.
  • Klasickú varnú dosku vymeňte za indukčnú. Predajcovia uvádzajú úsporu elektrickej energie až o 20 – 40 % oproti sklokeramickej doske.
  • Vypínajte spotrebiče zo zásuviek.

Svieťte úspornejšími žiarovkami

Áno, šetriť energie možno aj voľbou správneho osvetlenia. Najviac odporúčaným a zároveň najjednoduchším riešením je investícia do LED žiaroviek.  Podľa portálu www.greenmatch.co.uk vydržia až 12-krát dlhšie ako tradičné žiarovky pri poskytnutí rovnakej kvality osvetlenia. Energetická účinnosť sa odhaduje až na 80 – 90 %.

Aké kroky možno podniknúť

  • Zapezpečte si LED osvetlenie.
  • Dbajte na čistotu svietidiel. Zaprášené svietidla prepúšťajú menej svetla, čo nás vedie k rozsvecovaniu viacerých zdrojov.
  • Využiť môžete aj solárnu energiu, ktorá sa výborne uplatní napr. v záhradkách.

Podobných tipov by sme vedeli uviesť oveľa viac. Budeme sa im venovať v ďalších článkoch v našom Upcycle Magazíne. Ďakujeme, že nás sledujete.

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár