Skip to main content

Na tému starostlivosti o pleť sme sa rozprávali s kozmetickou poradkyňou Dominikou Pomajdíkovou. Nie je tajomstvom, že väčšina komerčnej kozmetiky z obchodov a drogérií obsahuje aj nebezpečné, či nevhodné chemikálie, mnohé produkty sú testované na zvieratách a predávané v nerecyklovateľných obaloch. Pritom príroda sama ponúka vlastné kozmetické produkty, vďaka ktorým sa môžete o svoju pokožku starať šetrne a navyše bez produkcie zbytočného odpadu. Ako to teda s prírodnou kozmetikou je?

Dôvody, prečo sa starať o pleť

V prvom rade by som sa rada pozastavila pri otázke, prečo vlastne používať kozmetiku. Pri svojej praxi sa často stretávam s názormi, že „veď ja som ešte príliš mladá na pleťovú starostlivosť (momentálne populárne nazývanú „skincare“), veď ešte nemám vrásky“. Iní sa zase spoliehajú na gény svojich rodičov a ďalší nemajú čas. Je treba však spomenúť dôležité fakty:

  1. Správna starostlivosť o pleť už v mladom veku vie predchádzať tvorbe vrások a oddialiť ich tvorbu čo najviac bude možné.
  2. Naše mamy nečelili v mladosti takému znečisteniu ovzdušia, narušenej ozónovej vrstve, ich strava bola častokrát lepšia a v neposlednom rade nepoužívali toľko dekoratívnej kozmetiky ako mnohé súčasné dámy.
  3. To, ako vyzerá naša pleť v mladosti je výsledkom veku, génov, a podobne, no to, ako bude vyzerať o pár rokov, záleží len na našom dnešnom rozhodnutí. Ak nám na kondícii pleti a pokožky v budúcnosti záleží, čas si nájdeme. Komplexná skincare denne zaberie iba pár minút. A pár minút si určite pre svoju budúcnosť “ukradnúť” vieme. Veď aj čistenie zubov je investícia do budúcnosti a nikto sa nad tým nepozastavuje 🙂

Ako má vyzerať rutina starostlivosti o pleť

Úplným základom je čistenie pleti. Ráno aj večer. Ranné čistenie nás zbaví vylúčených toxínov, prebytočnej mastnoty, premasíruje a prekrví lymfatický systém našej pleti, rozjasní nás a celkovo prebudí, prípadne pomôže s rannými opuchmi tváre. Ak ste sa rozhodli používať prírodnú kozmetiku, ktorá má požadovaný účinok na našej pleti, no popritom je stále šetrná k prírode bez vedľajších odpadov, existuje veľa možností ako na to.

Zatiaľ, čo niektoré kozmetické prípravky si vieme viac-menej jednoducho pripraviť aj doma, iné si vieme zabezpečiť z obchodov, ktoré sa prírodnej kozmetike venujú na profesionálnej úrovni. Základom je poznať svoj typ pleti a podľa toho vybrať správne výrobky na tvár.

Na čistenie sú vhodné rôzne prírodné čistiace vody, napríklad ružová voda, no stále populárnejším spôsobom čistenia pleti sa stáva aj čistenie prírodnými olejmi, ktoré sú vhodné pre všetky typy pleti. Treba si však vybrať ten správny olej.

Ak si chcete skúsiť vyrábať vlastnú kozmetiku, existujú e-shopy, prípadne kamenné obchody, kde si môžete kúpiť čisté koncentráty, z ktorých si neskôr vyrobíte vlastnú kozmetiku. Niektoré zložky si však viete vyrobiť, resp. získať sami priamo z prírody. Na internete nie je problém si vyhľadať podrobný postup na výrobu pleťovej vody, napríklad z mäty alebo iných rastlín. Pleťovú vodu, alebo tonikum, odporúčam používať každý deň.

Spomenuli sme si, aké je dôležité čistenie pleti, prečo by sme mali tonizovať, no nesmieme zabudnúť ani na vitamíny a výživu, ktorú získam pomocou pleťovej masky. Tá najlepšie funguje v kombinácii s pílingom, ktorý sa použáva zvyčajne pred aplikáciou masky. Takéto hĺbkové ošetrenie by sme našej pleti mali dopriať aspoň 2 až 3 krát do týždňa.

Ďalším krokom po čistení a tonizácii, prípadne po pílingu a maske je sérum, ktoré našej pleti dodá ešte oveľa viac živín (vybrať treba vhodné sérum podľa typu pleti a požadovaného efektu). Celý proces pravidelnej pleťovej rutiny sa ukončí krémom. Ten zabezpečí potrebnú hydratáciu, taktiež živiny, no v neposlednom rade by mal poskytovať pleti ochranu.

Celý rok, ale najmä v slnečných mesiacoch nesmieme zabúdať na ochranu proti slnečnému žiareniu. Predstavte si, že až okolo 80% všetkých poškodení a známok starnutia má na svedomí práve slnko. Ideálny faktor na tvár je 30 SPF. Zabezpečí dostatočnú ochranu, minimálne upcháva póry a nezaťažuje pleť. Vhodný krém si viete vyrobiť aj doma, ingrediencie na neho získate v lekárni, e-shope, alebo v obchode so zdravou výživou. Voľte však overený recept na jeho výrobu.

Ako najlepšie vyrobenú kozmetiku uskladním?

Nie je náhoda, že veľa výrobcov prírodnej kozmetiky používa na svoje vodičky, oleje a krémy tmavé sklenené fľaštičky. Sklo, ako jediná surovina (napríklad v porovnaní s plastom), je schopná sa recyklovať donekonečna bez toho, aby stratila svoje vlastnosti. Ďalším dôvodom je, že sklo nereaguje so svojím obsahom. Nepoškodí tým uskladnenú látku, čo naopak rôzne druhy plastu nedokážu. Tmavá farba skla má tiež svoje opodstatnenie. Neprepúšťa toľko slnečného žiarenia, ktoré by taktiež mohlo znehodnotiť vlastnosti svojho obsahu.

Na záver zopár tipov a trikov na doma

Existuje mnoho overených “babských” trikov. Ak ste milovník kávy, využiť môžete zvyšky pomletej uvarenej kávy, ktoré dokážu krásne mechanicky opílingovať pleť na tvári, prípadne na tele, kedy pri použití na tvár odporúčam zopár kvapiek oleja, pre zjemnenie.

Koho trápia čierne bodky, asi už zrejme počul o jednoduchom postupe, kedy sa oddelí žĺtok od bielka (stačí málo a zvyšok pokojne šup na panvicu), jemne vyšľahá a natrie na postihnuté miesto. Následne sa priloží papierová vreckovka (stačí jedna vrstva) a miesto sa opäť natrie našľahaným bielkom. Počkajte kým bielko vyschne a zdola nahor zlúpnite. Postup opakujte, kým nie ste spokojní s výsledkom.

Domáci krém s ochranným faktorom vyrobíte za pomoci 28 gramov oleja z pšeničných klíčkov, 1/2 šálky kokosového oleja, 1/4 šálky včelieho vosku alebo jojobového vosku, 28 gramov oleja z malinových semienok, 15 kvapiek levanduľového oleja alebo iného éterického oleja, 2 lyžíc mrkvového oleja, 28 gramov sójového oleja, 2 lyžíc aloe vera gélu, 4 vylisovaných kapsúl vitamínu E. Detailný postup nájdete na internete.

Za kategóriu pleťové masky spomeniem napríklad kombináciu medu, banánu, postačí jeden roztlačený banán, lyžica medu a dve kvapky citrónovej šťavy. Pleť sa zbaví baktérií a nádherne sa rozjasní.

Téma výroby vlastnej kozmetiky je rozsiahla a na internete nájdete množstvo relevantných informácií a inšpirácie. Ak si nie ste istí výrobou vlastnej, aj kúpou slovenskej prírodnej kozmetiky odbremeňujete planétu o zbytočnú uhlíkovú stopu, podporujete malých výrobcov a dopriavate svojej pleti zdravú starostlivosť bez nebezpečných prvkov.

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár