Skip to main content

Negatívne vplyvy, ktoré so sebou prináša komerčná rýchla móda (fast fashion), sme rozoberali v jednom z našich starších článkov. Nie je tajomstvom, že módny priemysel patrí medzi najväčších znečisťovateľov životného prostredia. Jeho výsledkom sú milióny ton odpadu, toxické látky a farbivá používané pri výrobe oblečenia sa dostávajú do pôdy či pitnej vody, produkujú sa tony mikroplastov, ktoré tak isto následne znečisťujú oceány, pitnú vodu, pôdu aj vzduch. Nehovoriac o tom, že väčšina robotníkov v módnom priemysle (v tomto prípade najmä žien) pracuje v neľudských podmienkach tak zlých, že sú odborne nazývaní moderní otroci a kde detská práca vôbec nie je výnimkou…

Ak sa vám tieto riadky čítajú ťažko a radi by ste sa vyhli podporovaniu zisku módnych reťazcov, ktoré produkujú novú kolekciu za kolekciou, pričom sa väčšinou jedná o nekvalitné oblečenie na pár vynosení, máte viacero možností, ako sa obliekať etickejšie, aj ekologickejšie. Vo svete silnie hnutie slow fashion, ktoré je opakom rýchlej módy. A nejedná sa len o obliekanie – slow design v sebe zahŕňa výrobu akéhokoľvek dizajnového tovaru čo najviac udržateľne a eticky. Či už sa jedná o dekorácie a doplnky do domácnosti, nábytok alebo čokoľvek, čo nám má prinášať estetický zážitok a spríjemňovať prostredie.

Zaujímavosť: Veľmi populárny, podobne zmýšľajúci koncept, je aj slow food, ktorý sa snaží zaviesť čo najudržateľnejšie zvyky do každodenného stravovania. Nie je to len o vegetariánstve a vegánstve, ale o uvedomelom výbere konzumovaných potravín pochádzajúcich zo zdrojov, ktoré zbytočne neničia životné prostredie.

Ktoré výrobky sú „slow“?

V zásade sa jedná o akékoľvek výrobky, ktoré sú vyrábané s ohľadom na životné prostredie či už pri voľbe materiálov, ale aj výrobných procesov až po spôsob balenia a distribúcie ku koncovým zákazníkom. Slow design výrobcovia sa snažia pracovať s materiálmi, ktoré sú považované za ekologické a dôležitú úlohu tu zohráva aj upcyklácia a recyklácia.

Ďalším veľmi podstatným princípom slow dizajnu je etický spôsob výroby. Pracovníci za svoju prácu dostávajú adekvátnu mzdu a pracujú v bezpečných a vhodných podmienkach.

Napríklad v Upcycle výrobky šijeme z odpadových látok, ktoré ostávajú po výrobe sedačiek. Na trh tak prinášame dizajnové upcyklované interiérové doplnky – ako napríklad štýlové vankúše, či obaly na kvetináče, ale aj praktické veci na každodenné využitie – ako látkové tašky či podsedáky na stoličky a sedačky. Navyše v našej dielni sú zamestnaní ľudia zo sociálne znevýhodneného prostredia, pre ktorých je nájsť si prácu obtiažnejšie.

Posledným, a nemenej dôležitým princípom pomalého dizajnu je stvárnenie hodnoty remesla, nadčasovosti, kultúrneho povedomia. Výsledkom práce slow dizajnérov má byť nadčasový výrobok, ktorý bude mať svoje právoplatné miesto v domácnosti aj v budúcnosti. Takýto návrhári sa pri svojej práci neponáhľajú – inde dizajnéri musia dodržiavať množstvo termínov a byť neustále v pohybe. Proti tomuto slow design bojuje a riadi sa pomalým tempom – kde návrh a príprava niečoho výnimočného si vyžadujú svoj čas.

Kvalitné veci = vyššia cena

Slow výrobky sú po väčšinou vysoko kvalitné produkty, nakoľko sa nevyrábajú masovo v obrovských zahraničných továrňach, ale stojí za nimi jeden či menšia skupinka ľudí, ktorá si na ich výrobe dáva mimoriadne záležať. Častokrát sa jedná o čisto ručnú prácu s dôslednou kontrolou, čo zabezpečuje výrobku vysokú kvalitu a životnosť. Tak isto aj slow materiály sú vo väčšine prípadov omnoho kvalitnejšie, ako tie bežne „komerčne“ využívané. Preto sa pri výrobkoch spĺňajúcich kritériá slow dizajnustretávame s vyššou cenou.

Treba si však uvedomiť fakt, že takéto výrobky nám budú slúžiť omnoho dlhšie, ako lacné produkty z lacných materiálov vyrobené spôsobom, aby boli náklady čo najnižšie a zisk čo najvyšší. Navyše kúpou lokálnych produktov od malých výrobcov zo Slovenska si môžeme byť istí, že svojou investíciou podporujeme konkrétneho človeka a jeho rodinu a nie zahraničný korporát. Očakávať môžeme aj komunikáciu a servis na vyššej úrovni aj v prípade reklamácií alebo úprav.

Existuje teda mnoho sympatických dôvodov, prečo svoje ťažko zarobené peniaze minúť radšej na niečo kvalitnejšie a hodnotnejšie, čo nám vydrží dlhšie a čo bude mať svoju charakteristickú unikátnosť a originalitu, ako si zakúpiť tuctový výrobok dovezený spoza hraníc tisícky kilometrov vzdialených krajín.

Ako sa dostať k slow dizajn výrobkom?

Väčšina výrobcov všetkých kategórií má dnes už svoj e-shop a sú aktívni na sociálnych sieťach. Existujú aj rôzne webové stránky, ktoré týchto výrobcov združujú a vy si môžete podľa kategórií vyhľadať čokoľvek, čo potrebujete – od oblečenia, cez prírodnú kozmetiku, až po nádherné dekorácie do domácnosti aj na záhradu.

Ak neradi nakupujete online a potrebujete si predtým, než niečo kúpite výrobok ohmatať, veľa kvalitných výrobcov svoje veci predáva prostredníctvom bioobchodov či rôznych miestnych obchodov so zdravou výživou. Vypraviť sa môžete aj na remeselné jarmoky a trhy vo vašom okolí.

Dávame život odpadovým a prebytkovým materiálom - šijeme dizajnové predmety nielen do domácnosti.

Toto upcyklujeme

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár