Určite ste už počuli o oceánoch plných nebezpečného plastového odpadu a mikroplastov. Nakoľko Slovensko sa nachádza vo vnútrozemí, možno ste si povedali, že sa nás to netýka a k znečisteniu neprispievame. Opak je však pravdou. Plastové znečistenie sa dostáva aj do našich riek, tie sú súčasťou celoeurópskeho vodného systému a končia v Čiernom a Baltskom mori a teda nakoniec v oceánoch. Navyše, plastové znečistenie nie je problémom len oceánov, ale aj pitnej vody, nachádzajú sa aj v pôde a vo vzduchu. Máme to, žiaľ, na svedomí všetci našou každodennou činnosťou.
Čo sú mikroplasty a ako vznikajú
Mikroplasty sú miniatúrne čiastočky plastov vo veľkosti do 5 mm. Väčšina je však tak malej veľkosti, že ich nie je vidno voľným okom. Napriek tomu predstavujú hrozbu pre životné prostredie. Veľa z nich obsahuje chemické, toxické a pre živé organizmy nebezpečné látky. Konzumujú ich vodné živočíchy, a tiež ľudia. Výskumníci ich našli aj v slovenskej pitnej vode. Ako sa tam dostávajú?
Mikroplasty sa rozdeľujú na primárne a sekundárne.
Sekundárne mikroplasty vznikajú štiepením sa z väčších, bežne používaných plastov vplyvom pôsobenia počasia, slnečného žiarenia, vlhkosti a tiež vplyvom mechanického pôsobenia (používaním). Následne sa dostávajú do ovzdušia, vody, či pôdy. Najväčším znečisťovateľom v tomto smere je používanie pneumatík. Trením a pôsobením tlaku sa z pneumatík uvoľňuje veľké množstvo plastového prachu, ktorý sa následne dostáva všade do okolia. Ďalším významným zdrojom sekundárnych mikroplastov je napríklad pranie syntetického oblečenia, pri ktorom sa do vody uvoľňujú mikrovlákna.
Primárne mikroplasty sú produkované zámerne, používajú sa ako súčasť iných výrobkov. Kde všade sa nachádzajú?
Dávame život odpadovým a prebytkovým materiálom - šijeme dizajnové predmety nielen do domácnosti.
Nečakané zdroje mikroplastov
Kozmetika a drogéria
Nájdete ich najmä vo výrobkoch, ktoré slúžia ako peeling, čiže rôzne pleťové a telové masky, ale aj masážne sprchové gély, šampóny a iné. Nachádzajú sa tiež vo väčšine obyčajných zubných pást, nájdete ich dokonca aj v kozmetike určenej pre deti a vo väčšine vlhčených utierok. Vo veľkom ich obsahujú pracie prachy či prášky a tablety do umývačky riadu.
Potraviny a nápoje
V úvode článku sme spomínali výrazné plastové znečistenie morí a oceánov čo znamená, že sa nachádzajú v rybách a morských živočíchoch, ktoré potom konzumujeme. Niektoré zdroje hovoria aj o značnom mikroplastovom znečistení sladkých vôd, a teda aj o konzumácii mikroplastov prostredníctvom sladkovodných rýb, či len obyčajným pitím a varením. Globálne okrem rýb medzi potraviny s najväčším množstvom mikroplastov patria soľ a pivo.
Nachádzajú sa tiež v čajových vreckách. V komposte alebo na skládke sa rozloží papierová časť a ostanú plastové mikrovlákna, ktoré sa ďalej rozptyľujú do ovzdušia a pôdy. Lepšou voľbou sú preto sypané čaje.
Cigaretové ohorky
Sú kapitola sama o sebe. Filtre cigariet sú vyrobené z acetylcelulózy, nerozložiteľného plastu. Po vyfajčení cigarety je filter navyše nasiaknutý množstvom toxínov, takže mikrovlákna uvoľnené z ohorkov sú obzvlášť nebezpečné.
Flitre a ligotavé ozdoby
Používajú sa všade – na oblečení, šperkoch, sezónnych i bežných ozdobách a bytových doplnkoch. Jedná sa o pomerne zbytočný rozmar, ktorý škodí prírode aj ľuďom.
Ako odbremeniť planétu o mikroplasty?
1. Uprednostnite vlakovú či hromadnú prepravu pred jazdou autom.
2. Snažte sa nájsť alternatívu pri používaní plastových výrobkov, aby sa celkovo zredukovalo používanie plastov v dennom živote (igelitky, mikroténové vrecká, jednorazové poháre …).
3. Preferujte prírodné materiály či už v oblečení alebo kozmetike.
4. Ak vlastníte veľa syntentického oblečenia (športové, fleece a podobne) perte ich len vtedy, keď je to naozaj potrebné a nie len pri minimálnom znečistení či s cieľom oblečenie „prevoňať“. Pri menšom znečistení ho radšej preperte ručne pri menšej teplote. Výhodné je si tiež zabezpečiť filter na zachytávanie mikrovlákien.
5. Nepoužívajte sušičku oblečenia – pri mechanickom sušení sa zbytočne uvoľňuje množstvo mikroplastov.
6. Separujte odpad.
Pridajte sa do diskusie 2 komentáre