Zostavenie jedálnička prevažne z potravín, ktoré práve dozrievajú, má mnoho plusov. Poradíme, ako na to.
V supermarketoch dnes kúpime takmer všetky druhy ovocia a zeleniny celoročne. Máte chuť na jahody v zime? S tým by už dnes nemala problém ani Maruška z rozprávky O dvanástich mesiačikoch. Nákup čohokoľvek kedykoľvek má však svoje ALE, ktoré ľudia žijúci udržateľným spôsobom života, ale aj tí, ktorí dbajú na kvalitné jedlo, už dávno objavili. Pridáte sa k nim?
Prečo sa oplatí stravovať sezónne
Sezónne potraviny sú zdravšie, čerstvejšie a chutnejšie, a to najmä preto, že sú zbierané krátko predtým, ako sa dostanú do predajní. Keďže nemusia precestovať pol sveta, redukuje sa množstvo paliva potrebného na ich transport, čo prispieva k zníženiu uhlíkovej stopy. Kúpou sezónnych potravín podporujeme domácu ekonomiku aj samotných lokálnych pestovateľov. Navyše tým pomáhame aj vlastnej peňaženke, pretože platí: čo je dostupné, je zvyčajne lacnejšie.
Ak máte obavy, že by ste pri takomto prístupe v chladných mesiacoch nemali veľký výber, spomeňte si na stravovanie našich predkov. A my sa vás o tom, že aj na jeseň a v zime nie je núdza o chutné lokálne potraviny, z ktorých je možné vytvoriť množstvo zaujímavých pokrmov, pokúsime presvedčiť na nasledujúcich riadkoch.
Čo na jeseň uskladníte, v zime akoby ste našli
Na jeseň je potrebné využiť, čo nám pôda ešte dáva. Medzi obľúbené plodiny tohto ročného obdobia patria jablká, hrozno, huby, gaštany či tekvica. Záhrada ponúka koreňovú zeleninu – mrkvu, petržlen a zeler, stále dozrievajú baklažán, fenikel, kapusta, ružičkový kel, pór či rukola. Pokračuje zber broskýň, brusníc, kalerábu, karfiolu, zemiakov aj cvikle.
Pred prichádzajúcou zimou je dôležité uskladnenie potravín – na túto tému sme spracovali podrobný článok v Magazíne. Jablká vydržia na chladnom a suchom mieste aj 3 – 4 mesiace, v chlade uskladníte pomerne dlho aj hrozno. Do receptov sa zídu sušené huby, orechy, jadierka, strukoviny, ale aj bylinky. Čo neusušíte, môžete zavariť, fermentovať alebo zamraziť.
NÁŠ TIP: Pokiaľ nie ste zanietený pestovateľ, ťažko si v hlave udržíte, kedy je vhodný čas na zber, nákup a uskladnenie konkrétnych plodín. Vďaka OZ Free Food už ani nemusíte. Na ich webe nájdete prehľadný celoročný kalendár ovocia a zeleniny, ktorý si môžete stiahnuť a mať ho vždy na očiach. (Foto: úryvok kalendára/free-food.sk)
Nerobte kompromis medzi vysokou kvalitou a ekológiou: podsedáky vyrobené z odolných zvyškových materiálov.
Čo si telo pýta
Počas chladných mesiacov by v našom jedálničku nemali chýbať potraviny bohaté na železo, ako sú kel a špenát, no netreba zabúdať ani na vitamín C, či už v podobe kyslej kapusty, brokolice, jabĺk alebo rakytníka. Telo si na boj s chladom pýta viac proteínov a zdravých tukov, ktoré zas nájdeme v orechoch a semienkach. Či už pri varení, alebo na prípravu čaju proti nachladnutiu by v zimnej kuchyni nemal chýbať zázvor. Vhodné je mať po ruke tiež cesnak, med a cibuľu.
(Foto: thekitchenapothecary.com)
Po letných šalátoch a ľahšie stráviteľných jedlách sa o slovo hlásia teplé aj ťažšie pokrmy. Množstvo ľudí prirodzene pociťuje chuť dať si na raňajky obilninovú kašu a na obed poctivý vývar alebo polievku zo sezónnej zeleniny. Aj teplé večere sú zrazu častejšie ako po zvyšok roka. A práve o tom to je – nielen vedieť, čo práve dozrieva, ale aj počúvať potreby vlastného tela.
NÁŠ TIP: Plytvať by sme nemali ani sezónnymi, ani nesezónnymi potravinami, to dobre vieme. Aj tak však končia na skládkach tony potravinového odpadu ročne. Najčastejšie vyhadzujeme chlieb a pečivo, zo zeleniny a ovocia to sú zemiaky a jablká. Pritom mnohé z nich sa dajú chutne využiť, aj keď už nie sú úplne najčerstvejšie. Máme pre vás zopár tipov na upcyklované recepty z najčastejšie vyhadzovaných potravín.
Ak sme vás čo i len trochu postrčili k záujmu nakupovať sezónne a lokálne, náš článok svoju misiu splnil. Budeme tiež radi, keď nám dáte vedieť, na aké potraviny počas jesene a zimy nedáte dopustiť vy. Dobrú chuť!