Skip to main content

Prinášame vám zopár letných kreatívnych tipov ako si skrášliť záhradu, či pokojne aj balkón alebo terasu, a pritom zužitkovať staré či poškodené veci, ktoré sa vám možno povaľujú v kôlni alebo v skrini. Ich realizácia je pritom vo väčšine prípadov tak jednoduchá, že vyrobiť ich dokážete pokojne aj spolu s deťmi.

Kvetináč zo starej stoličky

Skladujete doma poškodené stoličky, ktoré vám bolo z nejakého dôvodu ľúto vyhodiť – veď ešte sa na niečo zídu? Nastal ten pravý čas ich zužitkovať a dať im novú náplň práce. Vyrobte si z nich krásne záhradné kvetináče pre letničky, alebo ich použite len ako zaujímavé dekorácie, ktoré budú obrastať kvety či popínavé rastliny.

Poškodenú starú drevenú stoličku nemusíte nijako upravovať, aby vyzerala dobre. Odstráňte časť na sedenie, umiestnite ju do záhrady a nechajte ju obrásť bujnou vegetáciou. Štýlová vintage dekorácia je na svete. (Foto: Pinterest)

Ak patríte medzi domácich kutilov, pustiť sa môžete aj do realizácie takéhoto sofistikovaného kvetináča vyrobeného zo starej jedálenskej stoličky. (Foto: revamped.ie)

Využiť sa dá aj len torzo stoličky, napríklad ako závesný kvetináč na stenu. (Foto: jenbowles.typepad.com)

Riešenie nemusí byť komplikované. Využite možnosti a zdroje, ktoré máte doma. (Foto: fourgenerationsoneroof.com)

Ekologický dizajn do každého interiéru: obaly na kvetináče šité zo zvyškových materiálov.

Ušite mi ho na mieru

Upcycle záhradné kvetináče zo starej keramiky a nádob

Odštiepil sa kúsok z peknej misky, alebo vám odpadlo uško na obľúbenom hrnčeku? Poškodená keramika rozhodne nepatrí do koša, ani do zeleného odpadu na separovanie skla. Keramika sa totiž už ďalej ako sklo nedá recyklovať. Využite ju radšej ako ozdobný kvetináčik.

Pekné nápady nemusia byť náročné na realizáciu. Vyrobte si zo svojej starej či poškodenej keramiky vkusné rôznofarebné kvetináče. (Foto: cosyfeet.com)

(Foto: telegraphindia.com)
Malé šálky sú vhodné ako kvetináčiky na bylinky. (Foto: homedit.com)

Upcycle hojdacie ležadlo (hammock)

Záhradné hojdacie ležadlo vynašli v Latinskej Amerike a dnes sa teší obľube po celom svete. Ak ste ho doposiaľ nevyskúšali, treba to napraviť. Leňošenie v hammocku, ako sa toto ležadlo nazýva, je mimoriadne pohodlné a vďaka jemnému húpaniu aj upokojujúce. Pri troche šikovnosti si zvládnete vyrobiť aj svoj vlastný hammock. Na internete nájdete množstvo presných postupov a inšpirácie.

Na výrobu domácej hojdacej siete môžete využiť akékoľvek veľké a pevné textílie – napríklad staré závesy. (Foto: Pinterest)
Použiť sa dajú aj deky alebo pevnejšie plachty. (Foto: Pinterest)

Vyrobiť si môžete aj hojdacie kreslo – či už na záhradu, alebo do interiéru. Podrobný návod nájdete na blogu Beautiful Mess.

Včielky z plastových vrchnákov

Jednoduchá a milá upcycle aktivita, ktorú zvládnete aj s deťmi. Vyrobte si záhradné dekorácie v podobe milých včielok z farebných plastových vrchnáčikov. Pozrite si podrobný postup vo videu od blogerky (nejen) Hravé knihy s Dášou.

Stojan na bylinky z paliet

Populárny a estetický spôsob, ako využiť staré palety – ako kvetináče na bylinky. Do takýchto kvetináčov môžete nasadiť pokojne aj iné rastlinky. Paleta je však praktickým pomocníkom pre roztriedenie byliniek, ušetrí miesto v záhradke a navyše bylinky sú jednoduché na pestovanie a starostlivosť aj pre začiatočníkov.

Pekné video, ako si vyrobiť vlastný paletový kvetináč na bylinky:

Napíšte na paletu názvy byliniek pre dobrý prehľad, ale aj ozvláštnenie dizajnu palety.

(Foto: freckeditalian.com)

Máte nejaké svoje vlastné záhradné upcycle vychytávky? Budeme radi, ak sa s nami o ne podelíte v komentároch.

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár