Skip to main content

Cestovanie prináša nespočetné množstvo výhod, ale aj odvrátených stránok. Jednou z nich je negatívny dopad na životné prostredie. Ak si však dáte záležať na voľbe dopravy či vhodného ubytovania, výčitky mať nemusíte.

Nedávno sme písali o možnostiach ekologického ubytovania v zahraničí. Asi nie je prekvapivé, že sa tento trend rozvíja a v rôznych kútoch sveta eco-friendly ubytované nájdeme stále viac. No vedeli ste, že sa s ohľadom na prírodu môžete ubytovať aj na Slovensku? Predstavujeme vám päť možností ubytovania, ktoré okrem pohodlia, krásneho okolia či zaujímavého interiérového dizajnu ukážu, že aj na dovolenke alebo služobnej ceste je možné žiť udržateľne.

Hotel Dália (Košice)

Mnohé ubytovania sa snažia fungovať udržateľne, avšak len sčasti. Samozrejme, aj to sa počíta. Hotel Dália v metropole východu je však trochu iná liga. V roku 2011 získal prestížny certifikát Európskej únie EU Ecolabel. Od roku 2018 hotel certifikát neobnovoval, no využíva len biodegradovateľné a sklenené obaly, separuje, ale najmä sa snaží znižovať množstvo odpadu, využíva ekokozmetiku, solárny ohrev vody či LED svietidlá. Zameriavajú sa tu na zdravé stravovanie a potraviny nakupujú od lokálnych producentov. Hotel disponuje aj vlastnými nabíjacími stanicami pre elektromobily a navyše (nielen) svojich zamestnancov vzdeláva v oblasti ochrany prírody. Že je toho naozaj dosť? Tak vedzte, že sme ani zďaleka nevymenovali všetky ich eko aktivity a služby.

TIP: Myslite na životné prostredie už počas cestovania do dovolenkovej destinácie. Pomôže presun hromadnou dopravou či používanie vlastnej fľaše na pitie. Navyše ide o opatrenia, ktoré vám ušetria financie.

Mamaison Residence Šulekova Bratislava

Aj tento štvorhviezdičkový hotel v centre hlavného mesta sa zapája do ochrany životného prostredia rôznymi opatreniami. Nenájdete v ňom žiadne jednorazové plastové príbory, obaly či fľaše, no energeticky úsporné LED žiarovky a koše na separovanie odpadu áno. Potraviny pochádzajú zväčša z lokálnych zdrojov, hotel tiež podporuje miestnu komunitu ponukou aktivít miestnych sprievodcov a firiem.

Nerobte kompromis medzi vysokou kvalitou a ekológiou: podsedáky vyrobené z odolných zvyškových materiálov.

Ušite mi ich na mieru

Hotel Lomnica (Tatranská Lomnica)

Svoju cestu za eco-friendly turizmom odštartoval aj známy hotel vo Vysokých Tatrách. Používajú v ňom úsporné žiarovky, monitorujú a regulujú spotrebu vody a energií, triedia odpad, uprednostňujú lokálnych dodávateľov či eliminujú používanie jednorazových výrobkov. Aj vďaka možnosti prenájmu bicyklov podporujú ekologickú dopravu a vyradený nábytok či textílie posielajú na recykláciu, konkrétne na výrobu zatepľovacích panelov.

Treehouse Pinea (Spišská Stará Ves)

Domy na stromoch ponúkajú jedinečný zážitok z bývania a akosi viac než iné ubytovania si žiadajú súlad s prírodou a jej ochranu. Treehouse Pinea sa touto cestou vybral používaním prírodnej kozmetiky a ekologických čistiacich prostriedkov, darovaním či kompostovaním zvyškov jedla, preferovaním bio potravín z miestnych zdrojov, používaním LED lampášov a svietidiel so senzorom pohybu či nepoužívaním jednorazových fliaš a obalov a triedením odpadu. Navyše je postavený z recyklovaného dreva.

Tip: Každý rok sa na svete použije 100 biliónov plastových tašiek a vreciek. Neprispievajte k tomuto strašidelnému číslu a noste si vždy so sebou textilné tašky. Nikdy neviete, na čo sa vám práve zídu.

Vila Vista (Demänovská Dolina)

V apartmánovom dome triedia odpad a nepoužívajú jednorazové plastové obaly. Čo však používajú, sú sprchy, ktoré šetria spotrebu vody. Zapínanie elektriny funguje na kartu alebo senzory pohybu. Pri dome sa nachádza veľká záhrada, ktorá ponúka priestor na rôzne outdoorové aktivity, čo ubytovanie ešte viac prepája s okolitou prírodou.

Poznáte či dokonca prevádzkujete ubytovanie, ktoré sa angažuje v ochrane prírody? Dajte nám o ňom a krokoch, ktoré v tomto smere podniká, vedieť, a inšpirujte tak k udržateľnému turizmu aj iných.

Autorka: Timea Kamenická

Zdroj titulnej foto: hotellomnica.sk

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár