Skip to main content

Čo vlastne ešte môžeme považovať za ekologické a čo sa za nálepku ekológie len schováva? Súčasný trend preferencie eko či BIO produktov oproti, nazvime to, „klasickým“ produktom je na vzostupe a môžeme ho hodnotiť len pozitívne. Existuje mnoho firiem, ktoré to so svojimi produktmi myslia vážne, upravujú svoje výrobné procesy a vytvárajú výrobky, ktoré dbajú na životné prostredie. Existujú však aj také, ktoré tento súčasný trend zneužívajú len za vidinou zisku a ekologicky sa tváriace produkty také v skutočnosti nie sú. Zároveň treba upozorniť, že „klasický“ produkt bez označenia eko certifikátu automaticky neznamená, že nie je ekologický. Pokojne taký môže byť, len to v rámci svojho marketingu neprezentuje.

Eko a im podobné certifikáty garantujúce ekologické štandardy produktov aj služieb

Medzi najznámejšie certifikáty v kozmetike a potravinárstve patrí Vegan, ktorý zaručuje, že výrobok neobsahuje žiadne živočíšne zložky a žiadne zložky neboli testované na zvieratách. Ďalej je to EKO CERT cosmos organic označujúci prírodnú a organickú kozmetiku, výrobné procesy rešpektujúce životné prostredie a ľudské zdravie, recyklovateľné obaly a zodpovedné využívanie prírodných zdrojov. Podobne je na tom český certifikát CPK a CPK bio.

V potravinárstve sú známe Rainforest Alliance sledujúca zachovanie prirodzenej biodiverzity v poľnohospodárstve (pri pestovaní najmä kávy, banánov, avokád a pod.), v lesníctve, turistike aj iných odvetviach. UTZ certifikát zase zabezpečuje dodržiavanie udržateľného pestovania a spracovávania kávy, kakaa a čaju. Certifikát Fair trade FSC chráni farmárov najmä v rozvojových krajinách, ktorí produkujú plodiny v súlade s ekologickými štandardmi a zároveň sú adekvátne oceňovaní za svoju prácu.

Ekvivalent tohto certifikátu na Slovensku je Značka kvality SK, ktorý odlišuje slovenské výrobky od zahraničných, avšak podrobne nesleduje ekologický aspekt. Značka kvality SK GOLD sa objavuje na slovenských výrobkoch, ktoré garantujú nadštandardnú kvalitu. Slovenský certifikát Environmentálne vhodný produkt sa snaží eliminovať nežiadúci odpad z výroby, dopady na klímu a životné prostredie a zdravie.

Rozšíreným certifikátom je aj Ekologické poľnohospodárstvo v Európe, kde je najdôležitejším cieľom ochrana životného prostredia a klímy, ochrana vody, biodiverzity, nepoužívanie syntetických chemikálií a geneticky modifikovaných plodín.

Sedliacky rozum

Označenia certifikátov dokážu pri voľbe produktov výrazne pomôcť. Avšak dá sa im bez výhrady veriť? Žiaľ, za posledné roky boli vo svete odhalené podvody, kedy niektoré značky zneužívali zobrazenie certifikátov bez ich reálneho nadobudnutia. Zároveň existuje viacero neoficiálnych označení, ktoré si pre vlastné potreby výrobcovia tlačia na obaly no v skutočnosti zásady, ktoré prezentujú, nedodržiavajú. Za falošne označené produkty si, samozrejme, pýtajú viac peňazí.

Ďalším faktom, na ktorý treba prihliadať je, že čo je v jednej krajine alebo na jednom kontinente považované za ekologické vo svojej najčistejšej podstate už nemusí byť ekvivalentne ekologické v inej krajine, či na inom kontinente. Ako príklad môžeme uviesť bambus, prírodný materiál, ktorý spĺňa viacero atribútov ekologickej výroby a produkuje sa z neho veľké množstvo predmetov. Od jednorazových príborov cez písacie potreby, oblečenie až po stavebné materiály. Na Slovensku sa však nepestuje a raw bambus na spracovanie či hotové produkty k nám cestujú z veľkej diaľky. Vtedy sa nedá hovoriť o rovnakej ekologickej sile kvôli veľkosti uhlíkovej stopy, ktorú transport zanecháva a možno by bolo lepšie uprednostniť iný prírodný materiál, vyrobený na Slovensku či aspoň bližšie k Slovensku.

Lokálny aspekt je v ekologickom správaní veľmi dôležitý. Čím bližšie k vášmu bydlisku, či k miestu zakúpenia je produkt vyrobený, tým jeho ekologická hodnota narastá. Nedá sa to aplikovať pri všetkých nákupoch, ale je dobré na to prihliadať pri väčšine nákupných rozhodnutí.

Častou chybou začínajúcich ekologických nadšencov, je nárazové vymieňanie predmetov každodennej potreby za také, ktoré sú vyrobené z ekologickejších materiálov. Nie je ekologické vyhodiť funkčný predmet, hoci vyrobený z nerecyklovateľného plastu a nahradiť ho predmetom vyrobeným z eko materiálu len preto, že je to trend. Ak chcete naozaj prispieť k udržateľnejšiemu svetu, spotrebujte najprv všetko, čo máte doma. Ak sa to pokazí, pokúste sa to najskôr opraviť, než predmet automaticky vymeníte za nový, hoci ekologický.

Ako by naši starí rodičia povedali, treba sa riadiť starým dobrým sedliackym rozumom. V takom prípade môžu byť nákupy premyslené, bez zbytočného impulzívneho nákupu nepotrebných vecí a najmä ekologické.

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár