Skip to main content

Dokončili ste nedávno stavbu domu, prípadne rekonštrukciu, alebo sa vám niekde na pozemku nakopil stavebný materiál, ktorého sa potrebujete zbaviť? Z niektorých materiálov sa dajú vytvoriť užitočné, či estetické DIY projekty. Máme pre vás zopár kreatívnych tipov, ako využiť stavebný odpad v domácnosti.

Na tému ako správne separovať stavebný odpad sme písali v našom článku.

Paletový gauč

Vonkajšie sedenie z paliet nie je veru žiadnou novinkou, ale sa jedná o mimoriadne populárny spôsob vlastnoručne zhotovenej sedačky za minimum nákladov. Zužitkovať môžete palety, ktoré sa vám začali kopiť na dvore po dovezení rôznych stavebných materiálov. Dajú sa ľahko ošetriť a natrieť podľa ľubovoľnej farby. Výhodou paliet je, že si sedenie môžete vyskladať do potrebného tvaru a dĺžky – rohové sedenie do L, sedenie do U alebo pokojne môžete vyrobiť aj viac samostatných paletových kresiel. Vhodné podsedáky a vankúše si môžete zakúpiť, alebo nechať ušiť.

(Foto: hunker.com)

Náš tip: V našej dielničke šijeme podsedáky na mieru aj z upcyklovaných materiálov (ktoré ostávajú po výrobe sedačiek). Vybrať si môžete z rozsiahleho vzorkovníka farieb, v ponuke sú aj odolné materiály vhodné pre exteriér. Ich kúpou navyše podporíte našich pracovníkov zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Podsedáky na exteriérové sedenie z našej dielne
(Foto: homedit.com)

(Foto: balconyboss.com)

Nerobte kompromis medzi vysokou kvalitou a ekológiou: podsedáky vyrobené z odolných zvyškových materiálov.

Ušite mi ich na mieru

Využitie starej či zvyškovej strešnej škridly

Ostal vám väčší počet škridiel? Nejaké si určite ponechajte pre prípadné opravy strechy, no ostatné môžete kreatívne využiť napríklad v záhrade. Z celých, ale aj poškodených či polámaných kusov môžete vytvoriť vyvýšené záhony, alebo estetické múriky a deliace steny medzi jednotlivými záhonmi. Pri rekonštrukcii môžete zas poškodené a staré keramické škridly rozlámať na malé kúsky a vytvoriť z nich podklad pre záhradný chodníček.

Low retaining wall made from roof tiles
(Foto: 1millionideas.com)

Chodníček z rozdrvenej keramickej škridly. (Foto: mydesiredhome.com)

Využitie starej či zvyškovej tehly

Podobne, ako strešná krytina, aj pálené, alebo betónové tehly sa dajú krásne zužitkovať v záhrade. Najjednoduchšie využitie je vyrobiť si vlastný tehlový plot. Veľmi pekne môže vyzerať aj záhradný chodníček z tehly. Tým však praktické využitie tehly ani zďaleka nekončí. Postaviť môžete stojany na kvetináče či napájadlá pre vtáky, estetické ohnisko na opekanie, či záhradné posedenie.

(Foto: mydesiredhome.com)

(Foto: freshpatio.com)

(Foto: enviromate.com)

(Foto: littlepieceofme.com)

(Foto: woohome.com)
(Foto: lowes.com)

Závesné kvetináče a poličky zo starých odkvapov

Staré, alebo aj zvyškové odkvapy sa svojim tvarom dokonale hodia na ďalšie použitie ako závesné kvetináče či poličky. Pohrať sa môžete s ich rozmiestnením do priestoru, alebo zavesením na stenu, prípadne im môžete vytvoriť vlastné podporné konštrukcie, alebo ich pripevniť na oplotenie a vytvoriť tak zaujímavý kvitnúci plot.

Vintage polička do exteriéru domu (Foto: gardeningknowhow.com)

Polička na knihy z odkvapu (Foto: bobvila.com)
Závesný kvetináč z odkvapu (Foto: balconygardenweb.com)

(Foto: amazinginteriorsdesign.com)

Máte svoj vlastný tip, ako šikovne upcyklovať stavebný materiál? Budeme radi, ak nám o ňom dáte vedieť v komentári, alebo nám napíšete správu prostredníctvom Facebooku.

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár