Skip to main content

Prečo míňať veľa peňazí na nakupovanie nových jesenných dekorácií ak môžete zužitkovať to, čo už máte doma a navyše vytvoriť nádherné a najmä originálne kúsky? Tým, že hold jeseni v svojej domácnosti pri dekorovaní vzdáte pomocou upcyklácie starých vecí pomôžete nielen svojej peňaženke, ale najmä životnému prostrediu. Pamätajte, že každý, aj ten najmenší krôčik sa počíta.

Dekorácie z darov jesene

Najkrajších a „naj-eko“ dekorácií sú plné lesy. Nuž a ktoré neodmysliteľne patria k jeseni? No predsa žalude. Vyberte sa do lesa a spojte príjemné s užitočným. Porozhliadnite sa po čo celých žaluďoch aj s klobúčikmi a doma si z nich môžete jednoducho vytvoriť krásne farebné dekorácie tak, že ich namaľujete kvalitnými akrylovými farbami. Použiť ich potom môžete v rámci rôznych zátiší.

(Foto: homestoriesatoz.com)

Deti zase potešia takéto jesenné jahôdky. Aj na ich namaľovanie budete potrebovať kvalitné krycie akrylové farby, lepidlo, a štetec s tenkou špičkou na čierne zrniečka. Klobúčiky najskôr odstráňte a samostatne vymaľujte na zeleno. Samotné žalude vymaľujte na červeno, ružovo, či akokoľvek sa vám žiada a po zaschnutí ich kvalitným lepidlom prilepte ku klobúčikom. (Foto: craftsbyamanda.com)

Nechce sa vám nič maľovať? Nevadí. Žaluďmi vyplňte vázu a do stredu umiestnite sviečku a voilá, máte hotovo. Pre lepší efekt na spodok vázy vložte do kruhov zmotané prútiky. (Foto: livelaughrowe.com)

Tekvice zo starých košieľ a tričiek

Textilné tekvice sú momentálne obrovským hitom v interiérovom dizajne a nájdete ich vo viacerých značkových obchodoch s dekoráciami. Prečo však míňať nie malé peniaze, keď si tekvice môžete jednoducho vyrobiť doma za pomoci starého oblečenia a mať z nich pritom oveľa lepší pocit? (Samozrejme za predpokladu, že to aspoň ako-tak ovládate s ihlou a niťou, nakoľko je tu potrebné aj trošku šiť. Zložitosť je však vhodná aj pre začiatočníkov). Podrobný návod si môžete pozrieť v tomto videu.

(Foto: thehowtomom.com)

(Foto: myhubbardhome.com)

Tekvica pre vinára

Z korkových zátok sa dá vytvoriť aj takáto kreatívna jesenná dekorácia v tvare tekvice. Budete na ňu potrebovať 30 korkových zátok rovnakej veľkosti, tavnú pištoľ, špagát, bielu a oranžovú farbu. Konce korkov namaľujte – niektoré na oranžovo, iné na bielo a niektoré môžete ponechať aj nenatreté. Najskôr o seba tavnou pištoľou zlepte 5 zátok tak, aby boli v rovine. Potom zlepte ďalší rad s jedným korkom navyše a ďalej postupujte podľa počtu korkov na obrázku. Nakoniec zlepte všetky rady na seba, na hornú radu zvisle nalepte zátku tak, aby pripomínala stonku tekvice. Dodekorujte špagátom a falošným alebo skutočným listom.

(Foto: machineshed.com)

Maľované tekvice

Namiesto vyrezávania svetlonosov môžete tento rok vyskúšať iný kreatívny projekt – pomaľovanie tekvice. Na vytvorenie efektných vzorov pritom vôbec nemusíte vedieť maľovať. Verte, že nasledujúce vzory dokážete namaľovať určite aj vy. Uistite sa však, že máte kvalitné akrylové farby.

(Foto: joyfulderivatives.com)

Jesenný rámik na dvere

Skúste si tento rok na dvere namiesto zakúpenia nového venca vyrobiť originálny ozdobný rámik s jesennou tematikou. Bude vám stačiť starý foto-rámik, alebo rám na obraz, ktorý môžete natrieť, oblepiť farebnými páskami alebo pokojne ponechať v pôvodnej farbe, a na ktorý nalepíte pomocou taviacej pištole sušené kvety a listy, halúzky či umelé ozdoby z minuloročnej výzdoby. Cieľom má byť zužitkovať to, čo už máte doma a vyrobiť z toho krásnu jesennú dekoráciu.

(Foto: aubreeoriginals.com)
(Foto: bhg.com)
(Foto: pinterest)

Univerzálny zaváraninový pohár

Zo zaváraninových pohárov môžete jednoducho vykúzliť rôzne pôsobivé jesenné dekorácie. Máme pre vás niekoľko tipov.

Poháre natrite dobre kryjúcimi farbami, na jednej strane ponechajte nenatreté okienko (môže byť pokojne jednoduché, alebo v tvare jesenného lístia), vložte do nich kukuricu alebo inú výstelku, do ktorej bezpečne umiestnite sviečku a svietnik je na svete. Na dotvorenie dekorácie pod hrdlo zaviažte mašľu. (Foto: myhomebasedlife.com)
Z natretých zaváraninových pohárov môžete vyrobiť aj pekné vázičky na vytvorenie jesenného zátišia. (Foto: masonjarbreakfast.com)

Tip: Aj naše upcyklované obaly na kvetináče môžete použiť ako súčasť originálnej jesennej výzdoby tak, že ich umiestnite na zaváraninový pohár, kvetináč, alebo inú vhodnú nádobu.

(Foto: refreshrestyle.com)
(Foto: thekeeperofthecheerios.com)
Spolu s deťmi sa môžete zabaviť pri výrobe rôznych halloweenskych strašiakov. Budete potrebovať vhodnú fixku, ktorá sa nerozotiera na skle a vianočnú svetelnú reťaz, ktorá vašich strašiakov osvetlí. (Foto: Pinterest)

Ekologický dizajn do každého interiéru: obaly na kvetináče šité zo zvyškových materiálov.

Ušite mi ho na mieru

Starý servírovací podnos ako súčasť dekorácie

Máte v kredenci servírovací podnos, ktorý už dávno na jeho pôvodný účel nepoužívate, lebo vám pripadá neestetický, ale napriek tomu vám ho doposiaľ bolo ľúto vyhodiť? Nastal čas ho „zrepasovať“. Môžete ho premaľovať dobrou krycou farbou, či použiť techniku nalepovania servítkov decoupage. Ak sa však na zložitejšie dekoratívne prerábky necítite, nevadí – dno podnosu môžete prekryť peknými dekoračnými servítkami s jesennou tematikou, alebo rôznymi prírodnými dekoráciami – malými tekvicami, šiškami, kamienkami, kôrou, jesenným lístím či vetvičkami, ktoré umiestnite okolo vázy s kvetmi, alebo okolo svietnikov. Neestetické dno podnosu tak nebude vidno a vy získate dekoráciu, na ktorú budete pyšní.

(Foto: cdn.homedit.com)
(Foto: worthingcourtblog.com)
(Foto: rojgaraurnirman.com)
(Foto: sadieseasongoods.com)

Tekvice z fliaš

Na výrobu originálnych dekorácií budete potrebovať pekne tvarované fľaše. Pre tento typ dekorácie sú najvhodnejšie fľaše od alkoholu, vďaka svojmu tvaru (najmä fľaše typu bourbon či whisky). Ak takéto fľaše nemáte k dispozícii, no máte trochu guráže, možno pekné kúsky zoženiete odložené pri nádobách na vyhadzovanie skla 🙂 V opačnom prípade poslúžia aj sklenené fľaše od mlieka, minerálky či iných nápojov.

Fľaše natrite dobre krycou farbou, na hrdlo obmotajte a oblepte tenký špagát a na dotvorenie dekorácie môžete použiť živé, či umelohmotné lístky ak také máte k dispozícii zo staršej výzdoby. (Foto: sadieseasongoods.com)

Podeľte sa s nami o vašu jesennú výzdobu, ktorú ste si vyrábali sami. Budeme sa tešiť na každú inšpiráciu.

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár