Skip to main content

Vyhadzovaním nepotrebných vecí do zmiešaného odpadu, ktorý putuje na skládku odsudzujeme tieto materiály na dlhé roky postupného rozkladania sa, pričom v procese rozkladu sa uvoľňujú nebezpečné látky pre životné prostredie. Je dôležité odpad separovať a recyklovať a tým pádom ho vracať do obehu a nie na skládku. Otestujte sa, či uhádnete, ako dlho sa rozkladajú bežné odpadky.

1. Ktorá z týchto potravín alebo ich častí sa rozloží ako posledná?

Správne! Nesprávne!

Zatiaľ, čo ako prvá sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozloží mrkva (2 týždne až mesiac), ako druhá sa rozloží pomarančová šupka (do cca 6 mesiacov), ako tretia sa rozloží pistáciová škrupina (do cca 3 rokov), šalát sa môže na skládke rozkladať až neuveriteľných 25 rokov, pričom neustále uvoľňuje nebezpečný metán. Mal by preto skončiť v bioodpade alebo kompostéri.

2. Za ako dlho sa rozloží sklo?

Správne! Nesprávne!

Sklu môže trvať od 1 milióna až do 2 miliónov rokov, kým sa rozloží, preto je veľmi dôležité ho recyklovať. Dá sa roztaviť a používať donekonečna.

3. Ktorý z týchto odevov sa na skládke rozloží ako prvý?

Správne! Nesprávne!

Priemerná dĺžka rozkladu bavlneného trička je 6 mesiacov. Z organických materiálov sa najdlhšie rozkladajú vlna (1 rok) hodváb (4 roky) a koža (25 – 40 rokov). Prírodná guma napríklad na podrážkach kožených topánok sa bude rozkladať 50 – 80 rokov. Z tohto dôvodu je potrebné nevyhadzovať oblečenie do smetí, ale odovzdať ho na recykláciu, či darovať na charitu.

4. Za aký čas sa na skládke rozloží tričko zo syntetického materiálu polyester?

Správne! Nesprávne!

Z umelých materiálov oblečenia patrí polyester medzi najrozšírenejšie. Na skládke sa bude rozkladať viac, ako 500 rokov, nakoľko je vyrobený z plastov.

5. Za akú dobu sa na skládke rozložia noviny?

Správne! Nesprávne!

Noviny sa na skládke rozložia rýchlo, už do 2 týždňov, maximálne do 6 týždňov. Papier je však ľahko recyklovateľný – je možné ho recyklovať až 6 krát kým sa nestane príliš slabým na opätovné použitie.

6. Ktorý z týchto predmetov sa na skládke rozloží ako posledný?

Správne! Nesprávne!

Plastovej fľaši na skládke môže trvať 500 aj viac rokov, kým sa rozloží (nie však úplne, rozpadne sa na menšie mikroplasty ktoré ostanú škodiť životnému prostrediu). Kartón od mlieka sa bude rozkladať približne 5 rokov, lítiová baterka približne 100 rokov a plechovka od piva 200 – 400 rokov. Pri rozklade vylúčia mnoho nebezpečných látok. Z toho dôvodu je potrebné ich správne separovať a recyklovať.

7. Za aký čas sa na skládke rozloží „igelitka“?

Správne! Nesprávne!

Priemernej plastovej nákupnej taške bude trvať 1 000 rokov, kým sa rozloží. Podobne, ako plastová fľaša sa však len rozpadne na menšie mikroplasty, ktoré sa dostanú naspäť do obehu – vzduchu, vody a pôdy.

8. Za aký dlhý čas sa na skládke (či vo voľnej prírode) rozloží cigaretový ohorok?

Správne! Nesprávne!

Nakoľko cigaretový filter obsahuje jemné plastové vlákna, môže trvať až 10 rokov, kým sa rozloží.

9. Za aký dlhý čas sa na skládke rozloží jednorazová detská plienka?

Správne! Nesprávne!

Podobne ako filter cigarety, aj plienka obsahuje množstvo plastových vlákien, ktoré sa budú rozkladať minimálne 500 rokov.

10. Za aký dlhý čas sa rozloží žuvačka?

Správne! Nesprávne!

Bežné žuvačky sú asi z 80 % vyrobené z plastu. Preto sa budú rozkladať minimálne 500, až 1000 rokov.

Kvíz: Uhádnete, ako dlho sa rozkladajú predmety každodennej potreby?
Máte ešte čo doháňať
Správne odpovede vás zrejme prekvapili a niet sa čomu čudovať - mnohé bežné predmety sa zdajú na prvý pohľad environmentálne neškodné, no ich dopad na životné prostredie je oveľa väčší. Ak sa chcete o téme ochrany životného prostredia a o udržateľnejšom spôsobe života dozvedieť viac, sledujte pravidelne náš Upcycle Magazín, v ktorom prinášame rôzne hodnotné informácie z tohto prostredia.
Máte veľmi dobrý prehľad
Ak sa chcete o téme ochrany životného prostredia a o udržateľnejšom spôsobe života dozvedieť viac, sledujte pravidelne náš Upcycle Magazín, v ktorom prinášame rôzne hodnotné informácie z tohto prostredia.
Skvelý výsledok!
Gratulujeme, dosiahli ste skvelý výsledok a máte výborný prehľad. Nie je však zlé vzdelávať sa aj naďalej. Sledujte pravidelne náš Upcycle Magazín, v ktorom prinášame rôzne hodnotné informácie o témach ochrany životného prostredia aj o udržateľnejšom spôsobe života.

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár