Skip to main content

Aktuálne žijeme dobu, kedy sa v médiách množia správy o ničivých zemetraseniach, povodniach i suchách, fatálnych požiaroch. Vo svete sociálnych sietí gradujú iniciatívy “greenfulencerov”, teda aktivistov, ktorí hlásajú myšlienky záchrany klímy, spisujú petície a bojujú za ochranu životného prostredia. Obe skutočnosti odkazujú na jedno a to isté – planéta potrebuje uvedomelú koordináciu našich činov. Jedným z konceptov, ktorý je v ekologických kontextoch vítaný, je upcyklácia.

Čo obnáša koncept upcyklácie?

Už predpona “up” predpovedá smer hore, na vyšší level. Podstata tohto konceptu tkvie v premene odpadov, vedľajších produktov, vyradených kúskov do novej, atraktívnej podoby, do produktu kategórie vyššej kvality, resp. vyššieho prínosu. Práve to je rozdiel medzi recykláciou a upcykláciou – pri recykláci sa totiž napríklad z použitého papiera môže vyrobiť opäť papier, no už nižšej kvality. Zhrňme si to jednou vetou – upcyklovanie je opakované použitie materiálu či produktu bez jeho znehodnotenia, s povýšením efektívnym i efektným.

Popularita tohto konceptu vzrastá ako v bežnom živote, v domácnosti, tak aj v podnikaní. Obrovskou pridanou hodnotou veľkých i menších firiem po celom svete, ktoré sa primárne venujú výrobe určitých produktov je, ak formou upcyklingu vytvárajú nové, užitočné predmety z odpadových či zvyškových materiálov. Prispievajú tak k cirkulárnej ekonomike, vďaka ktorej chránia životné prostredie, nakoľko cirkulárna ekonomika sa považuje za ideálny stav – cestu bez odpadu, zero-waste štýl pre celú ekonomiku. Bez spotrebiteľov to však nejde. Dôležité je, aby sa naučili ľudia zmýšľať v intenciách väčšieho obrazu, uvedomovali si dôsledky svojho nákupného správania a ideálne pri zaobstarávaní nových vecí uprednostnili práve tie upcyklované, či recyklované.

„Preto sme sa na cestu cirkulárnej ekonomiky vybrali aj my. Máme k dispozícii zvyškové materiály, ktoré ostávajú pri výrobe iných produktov. Inak by skončili na skládke. My im však dávame nový život a vytvárame z nich nové výrobky vyššej kvality. Zameriavame sa najmä na kvalitu, nie kvantitu, a z tohto dôvodu máme v ponuke zatiaľ len niekoľko produktov, no už teraz nám prirástli k srdcu a chceme sa o ne s vami podeliť – Poďte sa s nami zoznámiť viac.“

Upcyklácia v domácnosti

Keď sa na tému upcyklácie bavíme v kontexte ekologického prístupu k životu, platí staré známe pravidlo – “mysli globálne, ži lokálne”. A teda, každý z nás by mal začať upcyklovať práve tam, kde to má najbližšie, u seba doma. Pár inšpiratívnych tipov – z prázdnej plechovky si môžete vyrobiť stojan na perá a ceruzky podľa svojej fantázie, z krabice od topánok originálnu dekoratívnu krabicu na spomienky alebo z drevenej debničky na ovocie štýlovú poličku na knihy. 


Šikovný organizér na kreatívne písacie potreby zo starých plechoviek (Zdroj: beautiful.infoblog.cz)

Staré knihy nepatria do koša. Ak aj disponujete knihami, ktoré vám v knižnici zavadzajú a máte ťažké srdce zbaviť sa ich, pretransformujte ich na kuchynský stojan na nože.

Staré knihy alá stojan na nože (Zdroj: town-in-country-living.com)

To je naozaj len pár tipov, možností je neúrekom. Skúste v odpade vidieť ďalšie využitie. Pravdepodobne na podobnej premise stála idea slovenského páru, ktorý vymyslel krabice na pizzu, z ktorých si možno vyskladať funkčný a esteticky zaujímavý nábytok.

Policová stena z kartónov od pizze (Zdroj: kreativita.info)

Upcyklovanie v záhrade

Exteriér so sebou prináša ďalšiu paletu možností. A to vlastne doslova – obľúbeným vedľajším produktom, ktorý si v posledných rokoch získal popularitu, sú drevené palety. Tak výrazný trend, no asi málokto si uvedomil, že premenou palety na záhradné sedenie vlastne upcykloval. Paletu, ktorá slúžila na prenos tovarov a časom sa z nej stal len vedľajší produkt, sa zrazu vďaka šikovným rukám a snahe môže zmeniť na plnohodnotný kus záhradného nábytku, ktorý je tvárny, ponúka rozličné možnosti usporiadania, je stabilný a použitím kvalitných náterov môže vydržať roky. Ďalším momentom, kedy z veci na vyhodenie môžete získať jedinečný kúsok, ktorý doplní vašu záhradu, je premena starého nepojazdného bicyklu na stojan na kvety.

(Zdroj: dobrebyvanie.eu)

Výborným vedľajším produktom je drevená cievka, resp. káblový bubon, z ktorého sa dá vytvoriť odkladací stolík na terasu, či prenosný piknikový vínny stolík.

Upcyklovaná cievka na stolík s prirodzenou kresbou alebo dekorovaný technikou dekupáže (Zdroj: Instagram/barboramahnelova)

Upcyklácia v umení – v domácom i vážnom

Umenie má širokú definíciu – od malých výtvorov šikovných rúk až po umenie vystavené v akreditovaných sieňach. Začnime domácim umením – hlavne šikovné žienky rady vymýšľajú, čím potešiť svoje detičky alebo čo vykúzliť z rôznych zvyškov a starých vecí. Ponožku, ktorá zostala bez páru, možno premeniť na panáčika či veselú figúrku – stačí ponožku naplniť vatou, uviazať, dokresliť očká, ústočká a je to. Ešte vyšší level upcyklácie, je, keď ponožku naplníte textilným odpadom, napr. “odparovačkami” (zohnať ho môžete v textilných závodoch, kde by inak skončil na skládke). O kus vyššie sú výtvory umelcov, napr. sochy z nefunkčných hodiniek alebo z ich dielikov, ciferníkov, ozubených koliesok.

Upcyklovaný model motorky zo súčastiek nefunkčných hodiniek (Zdroj: FB/Watch parts motorcycles)

Upcyklovanie v architektúre

Kontajnerové domy ako forma minimalistického bývania, je stále častejším momentom upcyklácie – v počiatkoch tohto spôsobu bývania sa domy vyrábali zo starých vyradených lodných kontajnerov, no dnes sa bohužiaľ vyrábajú už aj zo špeciálne vyrobených modulov, čo je však už v rozpore s filozofiou upcyklovania. Krásny príklad upcyklovaného priestoru zo slovenských vôd sa nachádza v obci Telgárt, kde vyradený vagón premenili na kaviareň s lákavou atmosférou.

​​Kaviareň Depo café v Telgárte – kúzlo upcyklovaného vagónu láka turistov v lete, i v zime (Zdroj: elmundo.sk)

Prečo upcyklovať?

Odpoveď je jednoduchá – veci si zaslúžia druhú, tretiu, štvrtú šancu. Staré má svoju dušu, svoj príbeh, ktorý by nemal zhniť na skládke, ani zhorieť v spaľovni. Čím menej odpadu, tým menší nápor na skládky. Čím viac upcyklovaného, tým menej uhlíkovej stopy. 


V článku sme priniesli stručný náhľad do základnej podstaty konceptu upcyklácie v rôznych oblastiach života, ale jeho prínos možno aplikovať aj do oveľa širších sfér, všetko je len o správnom nastavení mysle a pohľadu na svoje konanie v širších kontextoch. Nakoľko téma si zaslúži veľkú pozornosť, budeme sa s vami deliť o rôzne inšpirácie, novinky i aktuality z prostredia nielen upcyklingu. Budeme radi, ak s nami ostanete v spojení a prihlásite sa na odber noviniek, aby vám nič dôležité neušlo

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár