Sériu venovanú negatívnym stránkam spojeným s pestovaním izbových rastlín uzavrieme po článkoch o rastlinných míľach a rašeline témou plastových črepníkov. Našťastie, existujú aj zelenšie možnosti, ktoré splnia svoj účel a zároveň nie sú až takou veľkou záťažou pre životné prostredie.
Pre lepšie uchopenie problematiky sme si rozdelili črepníky na dve podkategórie – črepníky funkčné, teda tie, ktorých úlohou nie je, aby boli pekné, ale aby umožnili skladovanie rastliny, jej prepravu a manipuláciu s rastlinou a črepníky okrasné, teda tie, pri výbere ktorých prihliadate významne na ich vzhľad. Reč bude najmä o tých funkčných, ale ukážeme si aj pár inšpirácií ekologických variant okrasných črepníkov.
Na farbe záleží. Prečo?
Jeden by si myslel, že farba by nás mala zaujímať len pri okrasných črepníkoch. Z ekologického hľadiska je však farba dôležitá aj pri funkčných. Prečo? V procese recyklácie predstavujú totiž plastové črepníky čiernej farby veľký problém – v bežných recyklačných zariadeniach, ktoré automaticky triedia odpad a majú rozoznať plast, sa od čierneho povrchu odrážajú lúče svetla a stroj nie je schopný identifikovať, či ide o plast, a tak z triediacej linky odchádza črepník z čierneho plastu na skládku a do spaľovní.
Briti však prišli s inováciou, tzv. taupe črepníkmi, ktoré majú vlastnosti ako tie čierne, t. j. neprepúšťajú slnko, chránia korene, prežijú v exteriéri, no vďaka svojej sivastej farbe budú na triediacich linkách neprehliadnuteľné a budú môcť byť recyklované.
Ekologický dizajn do každého interiéru: obaly na kvetináče šité zo zvyškových materiálov.
Bioplast je dobrý plast
Črepníky z bioplastu vyzerajú na pohľad, ako klasické, plastové (vyrobené z ropy). Dokonca majú aj vlastnosti plastov – tvrdosť, pružnosť, odolnosť. No je medzi nimi jeden významný rozdiel – nepredstavujú environmentálnu záťaž, pretože sú vyrobené z prírodných surovín, napr. zo zemiakov, kukurice, pšenice a iných rastlinných zložiek bohatých na škrob, a teda sú úplne rozložiteľné (niektoré aj rozpustné vo vode).
Eko okrasné kvetináče z recyklovaného plastu
Výroba nových plastov sa dá redukovať používaním recyklovaných plastov. Na trhu okrasných črepníkov sú dostupné tzv. eko kvetináče, ktoré sú vyrobené z recyklovaných plastov a niektoré sú dokonca vyrábané s prímesou dreva, resp. dreveného odpadu, teda napríklad hoblín, ktoré vznikli pri výrobe nábytku.
Vyrobte si upcycle kvetináč
Účinný kvetináč si jednoducho môžete vyrobiť aj doma z plastových fliaš, alebo bandasiek. Účel jednoznačne splnia. Aby vyzerali esteticky, môžete ich pomaľovať, alebo polepiť nálepkami či farebnými páskami. Alebo ich môžete vložiť do vkusných textilných obalov na kvetináče. Takéto textilné obaly dobre poslúžia aj v kombinácii s taupe črepníkmi, či inými kvetináčmi, ktoré neplnia estetickú funkciu.
Tip: Naše upcycle textilné kvetináče šijeme z materiálov, ktoré ostávajú po výrobe sedačiek. Jedná sa o vysoko kvalitné textílie rôznych farieb aj štruktúr, z ktorých si môžete vybrať a naši šikovní pracovníci z chránenej dielne vám ich ušijú na mieru podľa potreby. Nechať si vyrobiť môžete presne takú veľkosť, akú potrebujete a vo farbe, ktorá sa vám bude najviac hodiť do interiéru.
Terakota: bezplastová možnosť
Príjemnou cestou pri výbere okrasného črepníka je terakota, teda hlinená červeno-oranžová klasika. Okrem toho, že je vhodnou alternatívou z pohľadu environmentálneho, vďaka jej pórovitému zloženiu má schopnosť dýchať, pôdu v kvetinách udržuje chladnú, odvádza prebytočnú vlhkosť a zabezpečí pre rastlinu zdravé prostredie. A čo je plus – jej hladký jednofarebný povrch umožňuje kreatívne vyžitie, teda si môžete terakotový črepník namaľovať a dozdobiť presne podľa vášho vkusu a štýlu.
Tip na záver: Ak máte doma plastové funkčné črepníky, ktoré viete, že už nepoužijete, môžete ich darovať miestnemu pestovateľovi rastlín, ktorý ich využije a nemusí tak prispieť k produkcii ďalších nových plastov.