Skip to main content

Nie každý nechcený darček sa dá predať a ak ho nemáme komu podarovať ďalej, aby ho vhodne využil, ostane zaberať miesto v skrini, pivnici či kdekoľvek inde, pretože nám ho je ľúto vyhodiť. Predsa len, bol to darček… Existujú však možnosti, ako predísť spomenutým scenárom a darček posunúť ďalej tak, že svoje využitie nájde.

Najjednoduchšie riešenie

Na začiatok najjednoduchšia, ale zároveň najzložitejšia rada, ako sa darčeka zbaviť – buďte úprimní k človeku, ktorý vás obdaroval a poproste ho, či by nemohol darček vymeniť za niečo iné, alebo ho prosto vrátiť. Tým však riskujeme zranenie dotyčného citov, preto sa väčšinou k tomuto kroku neodhodláme. Rozumný spôsob argumentácie dokáže zázraky a niekedy sa podobná konverzácia môže javiť oveľa zložitejšie, ako v skutočnosti bude. Ak vám skutočne záleží na životnom prostredí, taká maličkosť, ako úprimný rozhovor s obdarovávateľom dokáže vrátiť darček na miesto pôvodu, odkiaľ si ho vezme niekto, kto oň má skutočný záujem a nestane sa tak zbytočným nechceným odpadkom.

Tip: Najdôležitejšia je prevencia 🙂 Nehanbite sa vypýtať si od blízkych presne to, čo práve potrebujete, nie je na tom nič drzé ani nevďačné. Práve naopak, prejavujete tak danému človeku dôveru, že sa s ním nebojíte hovoriť otvorene o tom, čo máte radi. Navyše, mnohým môže odľahnúť keď budú vedieť, akým darom vás naozaj potešia.

Ak to predsa len nie je možné, sú tu aj iné možnosti.

Môj nový mäkký zachránený kamarát – ušitý z materiálov na vyhodenie

Upcyklované vankúšiky na hranie

Dobročinné aukcie sú dostupnejšie, než si myslíte

Množstvo dobročinných neziskových organizácií každoročne usporadúva aukcie predmetov na získanie prostriedkov na svoju činnosť. Zvieracie útulky, podpora rodín v núdzi, podpora liečby vážne chorých detí, ale aj podpora malých športových klubov či verejnoprospešných aktivít v prírode aj mestách. Aukcie väčšinou prebiehajú na sociálnych sieťach, najmä Facebooku. Neváhajte sa do nejakej so svojim nechceným darčekom zapojiť. Darček si nájde svojho majiteľa a vy prispejete na dobrú vec.

 

Mnoho zvieracích útulkov podobné akcie pravidelne usporadúva

Tip: Najviac podobných aukcií sa usporadúva najmä v predvianočnom období, ale určite sa nejaké vyskytnú aj v priebehu roka. Skúste do vyhľadávača na sociálnych sieťach zadať hashtag #aukcia, alebo prelúskajte možnosti vyhľadávania na Google.

Swapy už aj v menších mestách

Swapy sa týkajú najmä oblečenia, ale je možné nájsť aj swap kníh, doplnkov do domácnosti alebo iných užitočností. Pri swape sa veci jednoducho vymieňajú. Musíte naň niečo doniesť a za to si môžete odniesť niečo, čo sa vám páči. Každý swap má svoje pravidlá, ktorými sa treba riadiť, no asi základným a spoločným pre všetky je, že donesené predmety musia byť v dobrom stave a jednoducho vyzerať tak, že by o ne mohol mať niekto iný záujem.

 

Tip: Swapy sa konajú už aj v malých slovenských mestách. Je dobré vyhľadať si informácie o lokálnych podujatiach. Najviac informácií nájdete na sociálnych sieťach. Swapy majú obrovský význam aj v rámci zodpovednému nákupnému správaniu a eliminácii nebezpečnej tzv. fast fashion, o ktorej sme písali v tomto článku.

Darček upcyklujte

Niektoré nechcené darčeky sa dajú prerobiť, a teda upcyklovať. Najjednoduchšie prerobíte oblečenie – ak napríklad dostanete tričko, ktoré svojim dizajnom nie je na zahodenie, ale nesedí vám strih – upravte si ho podľa predstavy, alebo zaneste krajčírke vo vašom meste, ktorá to spraví za vás. Takéto úpravy sú väčšinou otázkou pár eur. Z neforemného trička s peknou farbou tak môžete získať trendy crop top, z džínsov nevhodného tvaru pohodlné šortky na leto.

Nielen oblečenie dokážete pretvoriť – nábytok môžete renovovať, z obrazov využiť rám na vlastný obraz, mosadzný luster prestriekať na obľúbenú farbu, alebo zneutralizovať modernou antracitovou farbou… Ak ste dostali funkčný, no pre vás jednoducho esteticky nevyhovujúci darček, zvážte nájdenie spôsobov ako ho vylepšiť a použiť, než sa ho zbavíte.

 

Čo hovorí o zbavovaní sa darčekov etiketa?

Nemusíte sa cítiť previnilo. Podľa Jacquelin Whitmore, expertky na medzinárodnú etiketu, je nájdenie iného účelu pre nechcený darček úplne v poriadku. Považuje ho za skvelý spôsob, ako sa správať ekonomicky aj ekologicky a nie je na ňom nič zlé, pokiaľ neriskujete, že niekoho urazíte. Preto, ak budete inzerovať predaj darčeka na sociálnych sieťach, radšej si dajte pozor, aby inzerát dotyčná osoba nevidela 🙂

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár