Skip to main content

Všetci milovníci útulnej a nenahraditeľnej atmosféry, ktorú dokážu vykúzliť len sviečky, pozor! Neplytvajte svojimi vzácnymi sviečkami ani po tom, čo dohoria. Máme pre vás tipy ako ich jednoducho upcyklovať, recyklovať, oživiť. Pre odhodlanejších máme aj podrobný návod ako si vyrobiť vlastnú sójovú sviečku a povieme si tiež, prečo práve sójový vosk je považovaný za najekologickejšiu alternatívu.

Upcyklácia starých sviečok

Sviečky v sklenených pohárikoch nikdy nedohoria „do poslednej kvapky“. Na spodku pohárika vždy ostane zbytočne nevyužitá vrstva vosku. Ak nazbierate väčší počet takýchto pohárikov je možné ich jednoducho upcyklovať a vyrobiť novú, plne funkčnú a úplne originálnu sviečku. Postup si môžete pozrieť aj v tomto videu.

Budete potrebovať:

 • staré sviečky v skle
 • hrniec
 • Vodu
 • knôty (dajú sa kúpiť v špecializovaných e-shopoch, alebo vyrobiť – napr. nanukové tyčinky potreté olivovým olejom či kancelárske sponky a bavlnená niť – inšpiráciu nájdete na internete)
 • tavnú pištoľ

Postup na odstránenie starého vosku:

 1. Zhromaždite všetky svoje staré sviečky.
 2. V hrnci nechajte zovrieť vodu, ktorú opatrne nalejte do sviečok. Vosk sa začne zrážať na povrch hladiny vody.
 3. Nechajte vodu vychladnúť. Môže to trvať až hodinu. Proces je dokončený, keď uvidíte vosk ako pevný disk plávajúci na hladine vody.
 4. Voskový disk jednoducho vyberte z každého pohárika.
 5. Vyčistite zvyšky vosku z pohárikov pomocou horúcej vody.

Výroba novej sviečky

 1. Vezmite čistú nádobu a tavnou pištoľou prilepte knôt alebo kancelársku sponku na dno. Ak používate paličku na nanuky, vyberte len jeden koniec, ktorý oblepíte a prilepíte na dno.
 2. Všetky zozbierané disky starého vosku vložte do hrnca.
 3. Vosk zahrievajte na miernom plameni, kým sa všetok neroztopí.
 4. Roztopený vosk nalejte do nádoby na sviečku.
 5. Nechajte sviečku vychladnúť. Čas sa líši v závislosti od veľkosti vašej sviečky.
 6. Hotovo

Ekologický dizajn do každého interiéru: obaly na kvetináče šité zo zvyškových materiálov.

Ušite mi ho na mieru

Ako vyrobiť sójovú sviečku

Na sviečku zo sójového vosku budete potrebovať najzákladnejšiu surovinu – sójový vosk, ktorý si musíte kúpiť v špecializovanom obchode, alebo e-shope. Vyrobiť si doma vlastný sójový vosk si vyžaduje použitie komplikovaného zariadenia a skúsenosti.

Zaujímavosť: Sójový vosk je omnoho ekologickejší, ako parafín a bežné sviečky. Obsahuje nulové množstvo toxínov, karcinogénov a nevypúšťa do atmosféry žiadne škodlivé látky na rozdiel od neobnoviteľných parafínových voskov, ktoré môžu obsahovať karcinogénne a pre ľudské telo škodlivé látky.

Ako na to:

Podrobný fotopostup nájdete v návode od Candlescience. Slovenský návod sme vám sprostredkovali v tomto postupe.

Krok 1: Roztopte vosk zo sójových sviečok: Nalejte 450 g sójového vosku do menšieho hrnca – ktorý potom vložíte do vodného kúpeľa vo väčšom hrnci. Vodu vo väčšom hrnci necháte zovrieť, čím sa voskové vločky roztopia.

Krok 2: Pripravte si poháre a nalepte knôt: Použiť môžete poháriky zo starých sviečok, z ktorých odstránite zvyšný vosk podľa návodu z úvodu nášho článku. Knôty môžete kúpiť, alebo vyrobiť podľa tipov spomínaných v prvej časti článku. Knôty je nutné prilepiť na spodok pohárika.

Krok 3: Zafarbite a aromatizujte vosk, ak si to želáte: Pomocou farbiva na sviečky, ktoré je nutné kúpiť v špecializovanom obchode či e-shope. Farbivo poriadne premiešajte. V tejto fáze sa hodí mať teplomer do vody – keď vosk dosiahne 85 °C, pridajte 28 g vonného oleja na sviečky. Jemne miešajte cca 2 minúty, aby ste sa uistili, že sa olej s voskom úplne zmieša.

Krok 4: Horúci vosk nalejte do pripravenej nádoby na sviečku: Keď vosk vychladne na 57 °C, opatrne ho nalejte do nádob. Knôt je nutné zaistiť a podoprieť, aby ostal zvisle a nenaklonil sa na stranu.

Krok 5: Orežte knôt sviečky a máte hotovo: Keď sviečky úplne vychladnú, upravte dĺžku knôtov.

(Fotky a postup: candlescience.com)

Máte svoje vlastné sviečkové výtvory? Budeme radi, ak sa o fotky s nami podelíte v komentároch.

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár