Skip to main content

Povedzme, že sa snažíte stravovať vyvážene a ste pomerne spokojní s tým, čo svojmu organizmu dávate. Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, či sú jedlá, ktoré konzumujete, šetrné nielen k vášmu žalúdku, ale aj k životnému prostrediu? My sme sa pozreli na 5 obľúbených potravín, ktoré sa možno objavujú aj na vašom tanieri a ani len netušíte, čo všetko sa za ich pestovaním skrýva.

Avokádo: zdravé ovocie s temným príbehom

O prospešných účinkoch ovocia, ktoré je výborné do šalátu, „pokéčka“ či nátierky, nemusíme pochybovať, no o nevýhodách jeho pestovania, žiaľ, áno. Avokádo je náročné na zdroj sladkej vody – jeden kus ovocia si vyžiada až 70 litrov. Ich predaj je však výnosný, čo vedie k vysychaniu riek a odopieraniu pitnej vody miestnym obyvateľom. Ovocie sa pestuje najmä v Čile a Mexiku, kde navyše vyvoláva násilie a korupciu. Kartely unášajú rodinných príslušníkov pestovateľov, za ktorých požadujú vysoké výkupné. 

Zaujímavosť: Pestovanie a zber avokáda trvá dlho. Po vytvorení avokádovej farmy a vysadení prvých semien trvá až 14 rokov, kým sa môže začať zber.

Deforestácia, ktorú má za následok pestovanie avokád v Mexiku. (Foto: vox.com)

Nerobte kompromis medzi vysokou kvalitou a ekológiou: podsedáky vyrobené z odolných zvyškových materiálov.

Ušite mi ich na mieru

Mandle – silný znečisťovateľ vody

Aj pestovanie obľúbených orechov si vyžaduje množstvo vody. Na jednu mandľu pripadajú približne 4 litre. Kaliforniu, ktorá je ich najväčším producentom, tak aj kvôli pestovaniu tejto plodiny sužujú každoročné suchá. Mandle tam totiž pohltia až 8 % zásob vody určenej pre poľnohospodárstvo. Navyše pri ich pestovaní vznikajú tony odpadu, ktoré znečisťujú vodné toky a pôdu.

Zaujímavosť: Rastlinné mandľové mlieko sa nepovažuje za environmentálne bezpečné kvôli vysokej uhlíkovej stope a mimoriadnej spotrebe vody pri pestovaní mandlí. Ak chcete konzumovať čo najviac „environmentálne priateľské“ rastlinné mlieko, siahnite po ovsenom mlieku. Kravské mlieko má spomedzi všetkých spomenutých najhorší dopad na životné prostredie, aj najvyššiu uhlíkovú stopu. Nepriaznivé dopady sóje a ryže uvádzame v nasledujúcich častiach článku.

Zahraničný zdroj: približná spotreba vody na produkciu 1 L kravského a rastlinných mliek. (Zdroj: 8billiontrees.com)

Sója – prispieva k výrubu lesov

Jedna z hlavných potravín v jedálničku vegetariánov tiež nie je úplne ideálnou voľbou. Aby sa produkcia sójových bôbov oplatila, je potrebné ich pestovať vo veľkom. V dôsledku toho trpia ekosystémy v Latinskej Amerike rozsiahlym odlesňovaním. Každý rok sa kvôli tejto plodine zničia približne 4 milióny hektárov lesov.

Zaujímavosť: Nenechajte sa však zmiasť, vegetariáni v tomto zohrávajú len malú úlohu. Väčšina svetovej sójovej produkcie, až 77 % putuje do živočíšnej výroby – na výkrm najmä hovädzieho dobytka, ktorý je následne porážaný na produkciu mäsa. Na výrobu sójových výrobkov, ako je tofu, sójové mlieko, či sójový olej ide len 19,2 % celosvetovej produkcie.

Zahraničný zdroj: svetová produkcia sóje v percentách. (Zdroj: animalequality.org)

Ryža – výrazný producent metánu

Plodina, ktorá je základom stravy pre viac než polovicu populácie, je zaujímavým úkazom. Na jednej strane je obeťou meniacej sa klímy, keďže stúpajúce teploty a čoraz častejšie suchá ničia ryžové plantáže, no na druhej strane má samotné pestovanie ryže na klímu negatívny dopad. Je zodpovedné až za 10 % globálnych emisií metánu, v ázijských krajinách to predstavuje dokonca 25 – 33 %.

Zaujímavosť: Organické ryžové farmy zvyčajne pestujú plodiny v systémoch zaplavených polí, ktoré sa podobajú konvenčnej výrobe, ale eliminujú používanie chemických hnojív a pesticídov a zahŕňajú kombináciu postupov vrátane striedania, obrábania pôdy, krycích plodín a využívania vody na kontrolu buriny. Najviac takýchto fariem sa nachádza v Austrálii, Argentíne, USA a Číne.

Čokoláda – sladkosť s horkými koreňmi

Ruku na srdce, kto z nás si aspoň raz za čas nedá dobrú čokoládu? Pestovanie kakaa si však vyžaduje obrovskú spotrebu vody a odlesňovanie. Veľkí producenti kakaa – Ghana a Pobrežie Slonoviny sú dokonca neslávne známi využívaním detskej práce. V týchto krajinách ide o približne 1,48 milióna detí. A to už ani nehovoríme o tom, koľko odpadu sa vyprodukuje kvôli obalom, ktorými sa pri zabalení čokolády veru nešetrí.

Dieťa pracujúce na kakaovej plantáži. Deti pracujú vo fyzicky náročných a nebezpečných podmienkach za pár centov na deň (Foto: fortune.com)

Bonus: palmový olej-  negatívny evergreen

Palmový olej patrí medzi najznámejších strašiakov v potravinovom priemysle. Hoci je jeho produkcia mimoriadne škodlivá, nachádza sa až v 50% bežných balených výrobkoch – v sladkostiach, slaných pochutinách, cereáliách, polotovaroch, mliečnych výrobkoch, tavených syroch a dokonca aj v dojčenských výživách. Pritom bol jednoznačne potvrdený jeho negatívny vplyv na zdravie pri dlhodobom konzumovaní (ateroskleróza, srdcovo-cievne ochorenia a i.).

Deforestácia dažďového pralesa v Malajzii kvôli pestovaniu paliem na výrobu palmového oleja. (Foto: spott.org)

Produkcia palmového oleja likviduje lesy a ohrozuje zvieratá, ktoré pri odlesňovaní (často krát vypaľovaním) umierajú. Kvôli palmovému oleju čelia vyhynutiu orangutany (100 000 úmrtí za posledných 16 rokov), ale aj slony, nosorožce, tigre a rôzne aj vzácne druhy vtákov. Kvôli jeho produkcii už bolo zničených asi 3,5 mil hektárov dažďového pralesa (čo sa dá prirovnať vyrúbaniu plochy futbalového ihriska každých 25 sekúnd!). Ochranárske združenie Greenpeace podľa zdrojov tvrdí, že za posledné 3 roky boli za zničenie 70 000 stromov zodpovedné značky ako Milka, Oreo, Toblerone či Ferrero.

Ranený orangutan z dôsledku poľnohospodárskej činnosti na pestovanie paliem pre palmový olej. (Foto: rainforest-rescue.org)

Ako konzumovať svoje obľúbené potraviny eticky?

Zoznam podobných potravín je, samozrejme, omnoho dlhší. Ak vo vás tieto informácie zanechali stopu a radi by ste sami prispeli k obmedzeniu negatívneho dopadu na životné prostredie, cestou je uprednostňovanie tých s certifikátom, napr. Fair Trade. Pomôže aj nakupovanie sezónnych potravín u lokálnych pestovateľov. A ak by ste sa chceli pridať k aktívnym bojovníkom za zastavenie nebezpečného poľnohospodárstva, k dispozícii sú iniciatívy rôznych medzinárodných organizácií, ktoré pravidelne organizujú petície, finančné zbierky aj rôzne výzvy, do ktorých sa viete zapojiť. Môže to znieť ako klišé, no silnou pravdou je, že aj ten najmenší, krok sa počíta.

Autorka: Tímea Kamenická

Prihláste sa na odber newslettra

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách zo sveta upcyclingu a ako darček od nás navyše získate zľavu 5% na Váš prvý nákup našich produktov.

 

Spracovávam...

Ďakujeme Vám za prihlásenie!

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Receive regular information about news from the world of upcycling and as a gift, you will also receive a 5% discount on the purchase of our products.

Please wait...

Thank you for sign up!

Zanechajte komentár